Artık Toplu Taşımada 65 Yaş Üstünden Ücret Alınacak

Artık Toplu Taşımada 65 Yaş Üstünden Ücret Alınacak

Son dönemde dolar kuru, ÖTV zammı ve brent petrol fiyatlarındaki artışın birleşimi, akaryakıt fiyatlarında önemli bir yükselişe sebep oldu. Özellikle ÖTV'ye yapılan zam, hemen akaryakıt fiyatlarına yansıdı ve ardından brent petrol piyasasındaki yukarı yönlü hareketler de yurt içindeki pompa fiyatlarına yeni bir zam olarak yansıdı. Gelinen noktada benzin ve motorin fiyatları, yapılan zamların etkisiyle 35 TL seviyesine dayandı. Akaryakıt fiyatlarındaki büyük oranda artışın ardından pek çok kentte toplu taşıma ücretlerine zam yapıldığı biliniyor. Artan giderleri ve taşıma maliyetini karşılamak için Burdur yeni bir karara imza attı.

65 Yaş Üstü Artık Toplu Taşıtlara Ücretli Binecek

İhlas Haber Ajansı tarafından aktarılan bilgilere göre, Burdur Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi tarafından yapılan yazılı açıklamada, ücretsiz binişleri sonlandırma kararı aldığını açıkladı. 65 yaş üstü vatandaşlar, basın mensupları ve bazı iş kollarında çalışanlar için ücretsiz olan toplu taşıma hizmetinden artık ücret almaya başlanacak.

15 Ekim’den İtibaren Yürürlüğe Girecek

Burdur Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi'nin yaptığı açıklamaya göre, ‘’Resmî Gazete yayımlanan ve yürürlüğe gire akaryakıt fiyatlarındaki artış ve ÖTV zammı sonrasında toplu taşımanın sürdürülebilirliği için hesaplamalar yapılmıştır. Bu hesaplamalar sonucunda, toplu taşımada gerekli olan tutarın 20,00 TL olduğu ve bu miktarın giderlerin ve taşıma maliyetinin karşılanması için uygun olduğu belirtilmiş. Kooperatif, gelirlerini artırma konusunda sürekli yüksek zamlar yapmak yerine, ücretsiz taşıma hizmetine son vermenin daha uygun olduğu görüşündeyiz. Yaptığımız hesaplamalara göre, günlük tüm çalışan araçların cihaz cirosu, taşıdıkları ücretli ve ücretsiz yolcu sayısına bölündüğünde kişi başına ortalama 6,08 TL'lik bir maliyetin ortaya çıktığı görülüyor. Ücretli ve ücretsiz yolcu taşımanın belli bir maliyeti olduğu göz önünde bulundurulduğunda, toplu taşıma ücretlerine yapılacak olan zammın, ücretsiz taşıma hizmeti sunulan ve suiistimal edilen kesimleri etkilemediği, ancak sürekli olarak ücret ödeyen kişileri zor durumda bırakmaktadır.’’ denildi. Alınan kararın 1 Ağustos'tan itibaren yürürlüğe gireceği açıklanmıştı. Ancak sonrasında yapılan toplantı sonucunda, bu kararın 81 ilde ortak olarak uygulanmak üzere 15 Ekim tarihine ertelendiği bildirildi.

Haber Editörü