Atıklar bu fabrikalarda dönüşüyor

Atıklar bu fabrikalarda dönüşüyor
Ankara Büyükşehir Belediyesinin Kahramankazan’da kurduğu ‘Sıfır Atık Yeşil Dönüşüm Tesisi’ ile plastik atıklar sulama borusuna; atık kısımlar ve ağaçlar pelete dönüştürülüyor.

ANKARA (İGFA) - Ankara Büyükşehir Belediyesi, etraf dostu ve geri dönüşüm odaklı projeleriyle tüm Türkiye’ye örnek olmaya devam ediyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden BelPlas AŞ tarafından Kahramankazan ilçesine kurulan Sıfır Atık Yeşil Dönüşüm Tesisi’nde çalışmalar süratle devam ediyor. Tesis içerisindeki fabrikalardan birinde park ve bahçelerden toplanan atık plastikler geri dönüşümle damlama sulama borusuna başkasında ise budanan ve derilen ağaçların modülleri ile odun atıkları yakacak olarak kullanılması emeliyle pelete dönüştürülüyor.

YAVAŞ: “ANKARA ÇEVRESEL DÖNÜŞÜMÜN BİR KESİMİ OLUYOR”

Sıfır Atık Yeşil Dönüşüm Tesisi’ni toplumsal medya hesaplarından yaptığı bir paylaşımla duyuran Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş, şu tabirleri kullandı:

Kurduğumuz iki fabrikada (Sıfır Atık Yeşil Dönüşüm Tesisleri) plastik atıklar damlama sulama borusuna; atık kollar, yapraklar ve ağaçlar pelete dönüşüyor. Cumhuriyet'in Başşehri Ankara sırf ekonomik dönüşümün değil çevresel dönüşümün de bir modülü oluyor.”

HEM YEŞİL DÖNÜŞÜM HEM İKTİSADA KATKI

1500 metrekare kapalı alan üzerine kurulan Sıfır Atık Yeşil Dönüşüm Tesisi’nde çevreci olması ile yanma mühleti ve sağladığı güç bakımından verimli yakıtlar ortasında ön plana çıkan pelet üretimi gerçekleştiriliyor. Başşehir genelinde budanan ve derilen ağaçların kesimleri ile odun atıklarının toplanarak tesise getirilmesiyle başlayan dönüşüm süreci, modüllerin öğütülüp toz talaş hâline getirilmesiyle devam ediyor. Talaşlar kurutulmasının akabinde sıkıştırılarak pelet hâline getiriliyor.

Ankara’da önemli bir atık sorunu olduğunu belirten BelPlas AŞ İdare Konseyi Lideri Ruhi Bedir, tesisteki çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:

“Ankara’da önemli bir atık sorunu var. Atıkların bertaraf edilmesi önemli bir sıkıntı… Belediyemizin atıklarını Sıfır Atık Yeşil Dönüşüm Projesi kapsamında iktisada kazandırmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Burası bir pelet fabrikası… Belediyemiz tarafından güz aylarında ve bahar aylarında kesilen kısımlar, yapraklar ve bir afet anında yerinden sökülmüş ağaçlar burada pelet halini alıyor. Bunu da biz muhtaçlık sahiplerine dağıtıyoruz. Böylelikle bir dönüşüm sağlıyoruz. Bertaraftı güç olan yabanî depolama ile halledilmeye çalışılan bir işi iktisada kazandırmak istedik. Mansur Başkan’ımız sağ olsun bize çok dayanak oldu. Önümüzü açtı ve yürek verdi. Burası yoktan bu hâle geldi.”

TARIM TOPRAKLARINDA YAŞANAN VERİMSİZLİĞİN DE ÖNÜNE GEÇİLİYOR

Tesiste tıpkı vakitte Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından park ve bahçelerden toplanan atık plastikler geri dönüşümle damlama sulama borusu hâline getiriliyor. Üretilen damlama sulama boruları fiyatsız olarak çiftçilere dağıtılarak kırsal takviye de sağlanıyor.

Üretilen damlama sulama borularının ehemmiyetini de anlatan Bedir, şöyle devam etti:

“Plastik etraf için fecî bir katliam. Bertaraftı da zor… Bu plastik atıkların etrafa ziyanından öte iktisada de kazandırılması niyeti ile bu türlü bir sistem kurduk. Burada belediyemizin plastik atıklarını topluyoruz. Toplanılan atıkları evvel parçalıyoruz. Sonra granül hâle getiriyoruz. Daha sonra da damlama sulama borusu yapıyoruz. Yırtıcı sulama ile yapılan tarım yerlerinde yaşanan verimsizliğin önüne geçmek için kırsal kesimde tarımla uğraşan çiftçi kardeşlerimize damlama sulama borularını verip 2 yılda bir eskisini getirdiğinde yenisini götürecek bir sistem üzerinde çalışıyoruz. Günlük 35 kilometrelik bir üretim kapasitemiz var. Burada da asıl maksadımız sıfır atık projesine yardımcı olarak atıkların bertaraftı ile ilgili sıkıntı olan kısmı iktisada kazandırmak.”