Avrupa Borsalarında Endeksler Değer Kaybetti

Avrupa Borsalarında Endeksler Değer Kaybetti
Avrupa borsaları güne satış ağırlıklı bir seyirle başladı.

Avrupa borsaları bugün satış ağırlıklı bir seyirle güne başladı. Açılış sonrasında Stoxx Europe 600 gösterge endeksi yüzde 0,3'lük bir düşüşle 444,2 puana gerilerken, Almanya'da DAX 40 endeksi yüzde 0,4'lük bir değer kaybıyla 15,188 puana indi.

İngiltere'de FTSE 100 endeksi önceki kapanışının hemen altında 7.508 puanda bulunurken, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,4'lük bir azalışla 7.410 puanda seyretmekte. İspanya'da IBEX 35 endeksi yüzde 0,3'lük bir düşüşle 9.296 puanda, İtalya'da MIB 30 endeksi ise yüzde 0,4'lük bir değer kaybıyla 27.731 puanda işlem görüyor.

Avro/dolar paritesi, 1,0460'a gerileyerek 7 Aralık 2022'den bu yana en düşük seviyesini test etmesinin ardından şu sıralarda önceki kapanışının hemen üzerinde 1,0480'de bulunuyor.

Analistler Yorumluyor

Analistler, küresel pay piyasalarında, ABD hükümetinin kapanma riskinin ertelenmesinin ardından ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin "şahin" tonlu yönlendirmeleriyle negatif bir seyir izlendiğini söyledi.

Fed yetkililerinin "şahin" açıklamalarının pay piyasalarını baskıladığını hatırlatan analistler, bu hafta ABD'de açıklanacak istihdam raporu verilerinin piyasalarda oynaklığı artırmasının beklendiğini ifade etti.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) üyelerinin de sözlü yönlendirmeleri yatırımcıların odağında bulunurken, ECB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, temel amaçlarının enflasyonla mücadele etmek olduğunu vurgulayarak, "Petrol ve doğal gaz fiyatlarındaki artış ve zayıflayan avronun oyun değiştirici bir etken olduğunu söyleyemem." dedi.

Faiz indirimleri hakkında konuşmak için henüz erken olduğunu belirten Guindos, "Tahminlerimiz enflasyonun önümüzdeki aylarda yavaşlamaya devam edeceğine işaret ediyor ancak bu süreci çok yakından takip etmemiz gerekiyor. Çünkü dezenflasyon sürecini baltalayabilecek unsurlar oldukça güçlü." ifadesini kullandı.

Analistler, bugün ECB üyelerinin sözlü yönlendirmelerinin takip edileceğini belirterek, veri gündemi tarafında da ABD'de JOLTS açık iş sayısı verilerinin yatırımcıların odağına yerleştiğini bildirdi.

Haber Editörü