Bakanlıktan Tartışma Yaratan Akaryakıt Zammı Açıklaması

Bakanlıktan Tartışma Yaratan Akaryakıt Zammı Açıklaması
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmî Gazete'de yayınlanan karar, akaryakıta ÖTV artışını içeriyor. Karara göre, benzinin litre başına 2,52 TL olan ÖTV miktarı 7,52 TL'ye, motorin için ise 2,05 TL olan ÖTV miktarı 7,05 TL'ye yükseldi. Bu ÖTV artışının ardından motorin fiyatı litre başına 33 lirayı aşarken, benzin fiyatı ise 35 liraya ulaştı. Karar büyük tepkilere neden oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı ise bu konuyla ilgili olarak bir açıklama yaparak, Türkiye'nin Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında benzinde ve motorinde Avrupa'da en ucuz 4. ülke konumunda olduğuna vurgu yaptı.

Konu Hakkında Bakanlıktan Yapılan Açıklama;

Artışın amacı, depremin neden olduğu ek maliyetlerin bütçe üzerindeki etkisini bir miktar azaltmaktır. Bu düzenleme, ayrıca bu ürünlerin ithal edilen ürünler olmasından dolayı cari açığın kontrol altına alınmasına da katkı sağlayacaktır.

2016 Yılından İtibaren Vergi Artışı Yapılmadı

Uluslararası petrol fiyatları ve döviz kurundaki artışlara rağmen, maktu vergi olarak uygulanan ÖTV tutarlarında neredeyse hiç artış yapılmamıştır. Bu durum, ÖTV'nin enflasyon karşısında değer kaybetmesine yol açmıştır. Sonuç olarak, akaryakıt ürünlerinden alınan ÖTV'nin GSYH içindeki payı 2016 yılında %4,58 iken 2022 yılında %2,80'e, vergi gelirleri içindeki payı ise 2016 yılında %26,23 iken 2022 yılında %17,84'e düşmüştür. En çok tüketilen benzin, motorin ve LPG gibi ürünlerde KDV dahil satış fiyatının vergi oranı ise %50'nin üzerindeyken, yapılan yeni artışa rağmen %38,5 seviyesinde kalmıştır.

"Avrupa'da En Ucuz 4'üncü Ülke Konumundayız"

ÖTV oranlarındaki artışlar diğer ürünlerde de bu ürünlerin artışlarının temel alındığı şekilde gerçekleştirildi. Bu artışlar, 2016 yılından bu yana yaşanan enflasyon artışının oldukça altında kalmaktadır. Ancak bu artışlara rağmen, ülkemiz hâlâ Avrupa'da benzin ve motorin fiyatları açısından en ucuz 4. ülke konumundadır. Sınır komşumuz olan Yunanistan'da benzin fiyatı 2,057 dolar, motorin fiyatı ise 1,861 dolarken, ülkemizde vergi artışları sonrasında benzin fiyatı 1,303 dolar, motorin fiyatı ise 1,239 dolardır.

Haber Editörü