Balıkesir balları dünya sofralarında

Balıkesir balları dünya sofralarında
Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Balının ismini dünyaya duyurdu. Ana Arı ve Arı Eserleri Üretim Merkezi’nde uzman ellerde üretilen arılardan elde edilen ballar, memleketler arası yarışlardan ödüllerle döndü. Meşe, Çam ve Çiçek Balı eserlerinin her biri için Paris Bal Mükafatları Yarışması’ndan Altın Bal Mükafatı kazanan Büyükşehir Belediyesi, Londra Bal Mükafatları yarışında; Püren ve Ihlamur Balı ile Altın Bal Mükafatı, Hayıt Balı ile de Gümüş Bal Ödülü’nün sahibi oldu.

BALIKESİR (İGFA) - Türkiye’nin birinci ve tek Ana Arı Üretim Müsaadesine sahip belediyesi olan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi; arı ve arı eserleri üretiminin yaygınlaştırılması ile Balıkesir Balı’nın dünya çapında bir marka haline gelmesi kapsamında çok istikametli çalışmalarının meyvesini alıyor. Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığına bağlı olarak Karesi ilçesi Kabakdere Mahallesi’nde hizmet veren Ana Arı ve Arı Eserleri Üretim Merkezi’nde uzman ellerde üretilen arılardan elde edilen ballar, alanında dünyanın en itibarlı yarışları olan; Paris Memleketler arası Bal Mükafatları 2023 (Paris International Honey Awards) ile Londra Memleketler arası Bal Mükafatları 2023 (London International Honey Awards) müsabakalarından ödüllerle döndü. Meşe, Çam ve Çiçek Balı eserlerinin her biri için Paris Bal Mükafatları Yarışması’ndan Altın Bal Mükafatı kazanan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Londra Bal Mükafatları müsabakasında; Püren ve Ihlamur Balı ile Altın Bal Mükafatı, Hayıt Balı ile de Gümüş Bal Ödülü’nün sahibi oldu.

BALIKESİR’İN BALLARI DÜNYA SAHNESİNDE

Adil bir oylama olması için eserlerin ambalajsız ve rastgele bir ayırt edici özelliği görünmeden tadılması için “kör” tekniği kullanılan yarışlardan aldığı ödüllerle, Türkiye’nin ve Balıkesir’in balını dünya sahnesinde bir marka olarak tanıtan Büyükşehir Belediyesi, bundan sonraki süreçte de arıcılığa verdiği takviyesi artırarak devam ettirecek.

ARICILIĞA BÜYÜK DESTEK

Başkan Yücel Yılmaz’ın vazifeye geldiği günden bu yana epeyce kıymet verdiği bahislerden biri olan Balıkesir Balı’nın milletlerarası markalaşması konusunda bu güne kadar; girişimcilere fiyatsız olarak sertifikalı arıcılık eğitimlerinden danışmanlık hizmetine,ahşap kovandan kovan altlığı dağıtımına, ana arıdan arı yemi takviyesine kadar birçok hususta teşvikler verildi.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK BAL ORMANI

Ayrıca, Türkiye’nin en büyük Bal Ormanını, Balıkesir’e kazandırma çalışmalarını planlı bir biçimde yürüten Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezi’nde (BAÇEM) kendi yetiştirdiği ve bal yapan özelliğe sahip aromatik bitkilerin dikimini Kazdağları yamacında belirlenen bölgede gerçekleştirdi. Çalışmalar kapsamlı bir biçimde devam ediyor.

BALIKESİR, BAL DİYARI OLUYOR

Balıkesir’de eser standardizasyonunun korunarak yüksek kalitede bal ve eserlerinin üretilmesini desteklediklerini söyleyen Büyükşehir Belediye Lideri Yücel Yılmaz “Şehrimiz; doğasıyla, iklimiyle, endemik bitki çeşitliliği, bereketli ovaları ve ormanlarıyla arıcılık yapılması için biçilmiş kaftan. Biz de gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla Türkiye’nin en büyük Bal Ormanı’nı kuruyoruz. Arıcılık yapan üreticilerimize büyük dayanaklar veriyoruz. Balıkesir Balını dünya sahnesine çıkardık. 5 Altın Bal Mükafatı ve 1 Gümüş Bal Mükafatı kazandık. Çalışmalarımızın meyvesini almak bizleri çok memnun ediyor. Balıkesir ismine yakışır halde bal diyarı oluyor. Bu mevzudaki çalışmalarımıza sürat kesmeden devam edeceğiz.” diye konuştu.