Belediyenin buğdayları un olarak dağıtılacak

Belediyenin buğdayları un olarak dağıtılacak
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin atıl durumdaki tarım yerlerinin üretime kazandırılması projesinde hasat süreçlerine başlandı. Çiftçiye ve hayvan üreticilerine takviye olan Büyükşehir Belediyesi, başlattığı yeni uygulama ile birlikte hasat edilen buğdayı un olarak muhtaçlık sahiplerine ulaştıracak.

ESKİŞEHİR (İGFA) - Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin tarımı ve üretimi destekleyen projeleri tüm süratiyle sürüyor. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi yerlerine ekilen hububatın küçük çiftçilere yan dayanak, hayvancılıkla geçinen vatandaşlara ise balya olarak hibe edildiği proje kapsamında yeni bir uygulama daha hayata geçirildi.

Geçit Nesli Ziraî Araştırma Enstitüsü tarafından ıslah edilen Reis ve Es 26 isimli ekmeklik buğday tohumları Büyükşehir Belediyesi Ziraî Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından belediyeye ilişkin tarlalara ekildi.

Büyükşehir Belediyesi bahar devrinde ilaçlama ve gübreleme çalışmalarını yaptığı 750 dekarlık alana ekili buğdayın hasadına başladı. Hala devam eden hasat süreçlerinde buğdaylar un fabrikasına taşınırken, elde edilen saman balyaları ise yem takviyesi olarak hayvan yetiştiricilerine hibe olarak verilecek. Hasattan elde edilecek un, Büyükşehir Belediyesi Aşevi’nden yararlananlara ve gereksinim sahibi vatandaşlara toplumsal takviye olarak dağıtılacak.

Büyükşehir Belediyesi Ziraî Hizmetler Dairesi Başkanlığı yetkilileri, “Belediyemize ait Akpınar, Karahüyük, Türkmentokat ve İmişehir mahallelerindeki 750 dekarlık ekili alanda buğday hasadı gerçekleştiriyoruz. Elde edeceğimiz hasattan muhtaçlık sahiplerine toplumsal takviye olarak un olarak dağıtacağız. Hayvan üreticilerimize de elde edilen saman balyası yan dayanak olarak verilecek. Küçük çiftçimize, hayvan üreticilerimize takviyelerimiz sürüyor. Bu hasat devrinde muhtaçlık sahiplerine de değerli bir dayanak sağlamış olacağız.” dediler.