BUSİAD 'acil ihtar'a öncülük ediyor

BUSİAD 'acil ihtar'a öncülük ediyor
Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD), Bursa’da zelzele acil ikaz ve müdahale sisteminin genişletilmesi çalışmalarına öncülük ediyor.

BURSA (İGFA) - Bursagaz ve AFAD’la gerçekleştirdiği çalışmalarla kentin farklı yerlerinde ivme ölçerler konuşlandıran ve bunun yakında AFAD bünyesinde işletileceğini söz eden Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerif Barış, ivme ölçer sayısının artırılması gerektiğini söyledi.

BUSİAD Evi’nde gerçekleştirilen ve Bursa’nın değerli organize sanayi bölgesi ve şirketlerin yöneticilerin katıldığı toplantıda sistemi ve Bursa’nın depremsellik durumunu aktaran Prof. Dr. Şerif Barış, “Bursa’da 6.5 ile 7.8 ortasında sarsıntı üretebilecek 7 fay vardı artık 6.8 sarsıntı üretebilecek doğu batı uzantılı bir fay daha bulundu. Bursa sarsıntı riski yüksek bir kent. Acil İhtar ve Müdahale Sistemi ile hasarın nerede ağırlaşacağını öngörebileceğiz. Ayrıyeten belirlenecek kriterlerle gaz ve elektrik kesilmesi, hareketli sistemlerin durması, kapıların açılması üzere işlevleri da sağlayabileceğiz” dedi.

İvme ölçerleri tesislerinde kurma çalışmalarına başlayan firma temsilcileri de çalışmaları hakkında iştirakçileri bilgilendirdi.

Yoğun sorularla karşılaşan Prof. Dr. Barış, zelzelesi evvelden bilen bir sistemin olmadığını, bu sistemle sarsıntı sonrası tesirlerin azaltılması ve öncesinde elde edinilecek datalarla, afet müdahale planlarının yapılmasının sağlanabileceğini de kaydetti.

BUSİAD İdare Konseyi Lideri Buğra Küçükkayalar, toplantının bir ön bilgilenme ve hazırlık toplantısı olduğunu, eylül ayıyla birlikte tüm organize sanayi bölge temsilcileri ile hususa ilgi duyan sanayicilerin ve ilgili kamu kurum temsilcilerinin katılacağı daha geniş iştirakli toplantıların yapılacağını söz etti.