Büyükşehir'den toprağa rahmet takviyesi

Büyükşehir'den toprağa rahmet takviyesi
Mersin’in bereketli toprakları üzerinde 4 mevsim boyunca ziraî faaliyetler devam etsin ve üreticinin yararı bollaşsın anlayışıyla ziraî takviye vermeye devam eden Mersin Büyükşehir Belediyesi; hayata geçirdiği projelerle örnek belediyeler ortasında yer alıp, ziraî dönüşümün öncüsü olmayı sürdürüyor.

MERSİN (İGFA) - Her geçen gün girdi maliyetlerindeki artıştan ötürü toprağını ekemeyen çiftçiler, Büyükşehir Belediyesi’nin kent genelinde sağlamış olduğu hibeli ve alım garantili tohum, fide, fidan, ekipman ve ilaç dayanağı ile rahat bir nefes alıyor. Üretime can suyu olmayı sürdüren Büyükşehir Belediyesi; çiftçilere umut olurken, çiftçinin gelir seviyesinin de artmasına katkı sunuyor.

Büyükşehir’in atalık tohum takviyesi ile Gülnarlı Mehmet Amca birinci hasat sevincini yaşadı

Büyükşehir Belediyesi Ziraî Hizmetler Dairesi Başkanlığı, atalık nohut tohumu dayanağını Bahri Dağdaş Milletlerarası Ziraî Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliği ile hayata geçirmeye devam ediyor. Unutulmaya yüz tutmuş atalık tohumlardan biri olan nohutun yaygınlaşmasını ve sürdürülebilir kılınmasını sağlayan proje ile Gülnar İlçesi’nin Konur Köyü’nde yaşayan çiftçi Mehmet Beyaz, Büyükşehir Belediyesi’nin sağlamış olduğu tohum takviyesinden faydalanarak birinci sefer hasat sevinci yaşadı.

Haykut: “Bu takviyeler sayesinde bölgenin ziraî üretimi de artıyor”

2021 yılında, atalık tohumları gelecek kuşaklara aktarmak emeliyle bir proje oluşturduklarını ve Gülnar’ın 8 mahallesinde bu projeyi uygulamaya koyduklarını belirten Ziraî Hizmetler Dairesi Başkanlığı Ziraat Teknikeri ve Bitkisel Üretim Şefi Hakan Haykut, “2021 yılında Gülnar ilçesinde birinci kere hayata geçirdiğiğimiz proje ile Rahmet, Dayıcık, Şeyhömer, Konur, Kayrak, Göktürk, Yassıbağ ve Üçoluk mahalleleri olmak üzere 8 mahallede 355 dekar alan için 9’u bayan 48 üreticiye toplam 4 bin 260 kilogram nohut tohumu takviyesi sağladık” diye konuştu.

Gülnar’da üretilen nohutun tescilli, pişkinlik ve besin pahası bakımından da güçlü ve yararlı bir nohut çeşidi olduğunu kelamlarına ekleyen Haykut, “Dışarıdan bu nohuta talep çok fazla. Tohum takviyesi ile birlikte, bölge halkı tarafından evvelden çok düşük ölçüde satılan, unutulmaya yüz tutmuş bu nohut cinsi, tekrar üretime kazandırılarak, aile gelirine çok büyük bir katkı sağlayacak” dedi.

Üreticilerin hasat dönemi bereketli geçiyor

Gülnar ilçesi Konur Mahallesi’nde atalık nohut tohumu takviyesinden faydalanan yerli üretici Mehmet Beyaz, “Bahar aylarında muhtarımız aracılığıyla, Vahap Liderimizin sunduğu bu takviyeden haberim oldu. Tohumlarımızı alıp, ekimlerimizi yaptık. 4 ay üzere kısa bir müddet içerisinde de hasadımızı yaptık” dedi. Hasattan aldığı randımandan çok mutlu olduğunu lisana getiren Beyaz, “Verim çok uygun. 1’e 6 olarak randıman alıyoruz. Bu nohut çok evvelden beri vardı, lakin gittikçe tohumunu bulmak zorlaşmıştı. Bizler cet tohumumuzu kaybetmemek için, üreticiler olarak bunu ekmeye ve üretmeye devam edeceğiz” dedi.

Büyükşehir’in üreticilere sağlamış olduğu dayanakları çok yararlı bulduğunu tabir eden Konur Mahallesi vatandaşlarından Tenzile Yadigar Ak ise, “Yıllar evvel yapılması gereken bir proje olduğunu düşünüyorum. Alım garantili olduğunu duyunca, sahiden çok sevindim. Zira, köylü ürettiğini birçok vakit satamıyor ve tüccarlar tarafından ucuza alınıyor. Üreticiler, bu manada daima desteklenmeli” dedi.