Çiftçilere böcek dayanağı

Çiftçilere böcek dayanağı
Antalya Büyükşehir Belediyesi, ziraî faaliyetlerin sürdürülebilirliğini ve etraf dostu tarımı teşvik etmek hedefiyle çiftçilere, predatör ve parazioit yararlı böcek dayanağı verildi.

ANTALYA (İGFA) - Ziraî Hizmetler Dairesi Başkanlığı grupları, son olarak Serik’in Alımlar Köyü ve Çakış Mevkiinde bulunan nar ve narenciye bahçelerine yararlı böcek salımı yaptı.

Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek’in yerelden kalkınma amacı doğrultusunda Ziraî Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Bitkisel Üretim ve Eğitim Şube Müdürlüğü takımları tarafından yıl boyunca üretimi gerçekleştirilen yararlı böcekler çiftçilere fiyatsız olarak dağıtılıyor. Ziraî ilaçlamaya alternatif olarak geliştirilen biyolojik gayret usulü, ziraî ilaç kullanımının azaltılmasına ve münasebetiyle etraf ve insan sıhhatine daha az ziyan verilmesine katkı sağlıyor. Birebir vakitte, biyolojik gayret ile eserlerin kalitesi artıyor ve tüketicilere daha sağlıklı ve doğal eserler sunuluyor. Son olarak Büyükşehir Belediyesi grupları, Serik ilçesinde bulunan Alımlar Köyü ve Çakış Mevkiindeki nar ve narenciye bahçelerine yararlı böceklerin salımını gerçekleştirdi. Bu formül sayesinde, tarım alanlarında doğal istikrarın korunması ve zararlılarla uğraşın daha aktif bir formda gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

DOĞAL ESERLER ÜRETİLECEK

Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Bitkisel Üretim ve Eğitim Şube Müdürlüğü bünyesinde bulanan Böcek Üretim Tesisi sorumlusu Ziraat Mühendisi Mehmet Özer, yıl uzunluğu üretimini gerçekleştirdikleri yararlı böceklerin salımını gerçekleştirdiklerini belirterek,

“Faydalı böceklerle, nar ve narenciye bahçelerinde daha evvel kullanılan kimyasal ilaçların kullanımını azaltmayı hedefliyoruz. Birebir vakitte kimyasal eserler için harcanan girdi maliyetlerini de düşürerek çiftçilerin ekonomilerine de katkı sağlıyoruz. Nar bahçemizde unlu bit ile gayret kapsamında predatör ve parazioit böceklerimizin salımını gerçekleştirdik. Bu sayede ihracat noktasında da kimyasal ilaç kullanmadan kaynaklı kalıtım meselelerinin önüne geçilerek tabiat ve insan sağlına uygun eserler elde edilecek” dedi.

ÇİFTÇİLERDEN LİDER BÖCEK’E TEŞEKKÜR

Geçen yılda yararlı böceklerin eserlerine katkı sağladığını söz eden çiftçi Arif Özdemir takviyelerinden ötürü Lider Muhittin Böcek’e teşekkür etti. Özdemir, “Unlu bit zararlısı ile çaba için zirai ilaç kullanmak zorundayız. Zirai ilaçlar ihracat sırasında eserde kalıntı ortaya çıkarıyor ve ihracattan eserlerimiz geri dönüyordu. İki yıldır eserlerimizde büyükşehir tarafından bize verilen yararlı böcekleri kullanıyoruz. Böcekler unlu biti yiyor. Doğal ve muteber eserler üretebiliyoruz. Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek’ten Allah razı olsun ”diye konuştu. Yan tarla komşusu Hakkı Özdemir’de yararlı böcek dayanağı aldıklarını tabir ederek, takviyelerin devam etmesini istedi.