Çiftçilere takviye yağmuru

Çiftçilere takviye yağmuru
Büyükşehir Belediyesi, ziraî üretimle uğraşan kırsal mahallelerde ekonomik kalkınmayı sağlamak ve eser çeşitliliğini artırmak için “Sulu Tarım” imkânlarını genişletmeye yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Su kaynaklarının daha verimli kullanılması ve kapalı sistem sulama şebekelerinin yaygınlaştırılmasıyla su kayıplarının önüne geçilerek boşa akan su kaynakları değerlendirilmeye alınıyor.

ANKARA (İGFA) - Proje kapsamında; 2021 yılından itibaren dağıtılan çeşitli çaplarda sulama boruları, yapılan tespit çalışmaları sonucunda kırsal mahallelere teslim edilip montajı gerçekleştirildi. 2021 yılından itibaren 223 kilometrelik sulama borusu ise çiftçilere dağıtılarak yaklaşık 90 Bin dekar arazi sulu tarım imkânına kavuşturuldu.

77 BİN METRELİK SULAMA KANALI TEMİZLENDİ

Mülga Vilayet Özel Yönetimi ve Köy Hizmetleri tarafından yapılmış ve yıllar içerisinde yabancı hususların birikmesi ve yabani otların denetimsiz büyümesi nedeniyle bakımsızlıktan atıl durumda kalan “Sulama Kanalları”nın paklığı yapılarak tekrar kullanıma kazandırıldı.

Beypazarı, Elmadağ, Gölbaşı, Haymana, Kahramankazan, Kalecik, Kızılcahamam, Nallıhan ve Sincan ilçelerinde atıl durumda olan toplam 77 bin metrelik sulama kanalının paklığı tamamlandı.

KIRSAL BÖLGELERE SIVAT DAYANAĞI SÜRÜYOR

Başkentli yerli üreticileri kalkındırmak için takviyelerini sürdüren Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, hayvancılıkla uğraşan çiftçilere yönelik kırsal bölgelerde “Sıvat” takviyesi sağlıyor.

Kırsal mahallelerde; hayvancılığı teşvik etmek, yayla ve mera alanlarında hayvanların su kaynaklarına daha kolay ulaşmasını sağlamak, et ve süt randımanını artırmak, yaban hayvanlarının su gereksinimlerini karşılamak, kısıtlı olan su imkânlarının daha verimli kullanılmasını teşvik etmek ve ekolojik istikrarın korunmasını sağlamak maksadıyla; olukları çatlamış, kırılmış ve atıl durumdaki bakımsız hayvan sulama çeşmelerinin yenilenmesi ve su kaynağı olan yerlerde yeni hayvan sulama çeşmeleri yapmak için sıvat dağıtımını ve montajlarını gerçekleştiriyor.

2022 yılından itibaren devam eden projede bugüne kadar 642 mahallede toplam 9 Bin 995 adet oluk yetiştiricilere teslim edilirken her noktaya 5 oluk ve 1 başlıktan oluşan 1 ekip sıvat teslim edildi. Mahalle muhtarlarının verdikleri talep dilekçesi doğrultusunda teknik gruplar inceleme yaparak tespit ettikleri noktalara sıvat montajı yapmaya devam edecek.

SOSYAL DAYANAK ALAN HAYVAN YETİŞTİRİCİLERİNE HAYVAN YEMİ DESTEĞİ

Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda olan Atatürk Orman Çiftçiliği toprağında ve Gölbaşı Karaoğlan’da yer alan BAKAP Tarım Yerleşkesinde ekimi yapılan arpa ve buğday bitkileri hasat yapılarak toplumsal takviye alan hayvan yetiştiricilerine dağıtılacak.

Hayvancılık Hizmetleri Şube Müdürlüğü teknik işçileri, Ankara’nın 25 ilçesinde toplumsal takviye alan hayvan yetiştiricilerini meskenlerinde ziyaret ediyor. Ekim ayına kadar devam edecek tespit çalışmaları sonucunda gereksinim sahibi yetiştiricilere hayvan yemi olarak kullanılmak üzere elde edilen arpa-buğday balyası ve arpa kırması dağıtımı gerçekleştirilecek.