Çiftçilerin buğday sevinci

Çiftçilerin buğday sevinci
Denizli Büyükşehir Belediyesinin takviyeleriyle binlerce çiftçinin toprakla buluşturduğu sertifikalı buğdayların hasat vakti geldi. Daha evvel traktörün direksiyonuna geçerek tarla eken Lider Osman Zolan, bu kere biçerdöverle buğday hasadı yaptı.

DENİZLİ (İGFA) - Denizli Büyükşehir Belediyesinin dayanaklarıyla bu yıl 4.892 çiftçinin toprakla buluşturduğu 1.525 tonluk sertifikalı buğday, arpa ve yem bitkisi tohumlarının hasatları yapılmaya başlandı. Denizli Büyükşehir Belediye Lideri Osman Zolan, Tavas ilçesinin Altınova Mahallesi’ndeki Nevzat Kana’ya ilişkin buğday tarlasının hasadına katıldı. Lider Zolan’a Tarım ve Orman Vilayet Müdürü Şakir Çınar, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Faruk Özer ve beraberindekiler eşlik etti. Daha evvel poşusunu takıp traktörün direksiyonuna geçerek tohum eken Lider Zolan bu defa biçerdöverle buğday hasadı yaptı. Denizli Büyükşehir Belediyesinin çiftçilere yüzde 50 hibe ile verdiği sertifikalı buğdayın biçerdöverle hasadını yapan Lider Osman Zolan, daha sonra sapla samandan ayrılan eseri traktöre aktardı. Lider Osman Zolan’ı biçerdöver kullandığını görenler şaşkınlığını gizleyemezken hasat renkli imajlara sahne oldu.

Büyükşehir’den üreticilere 50’den fazla takviye projesi

Lider Zolan burada yaptığı açıklamada, misyona geldikleri birinci günden bu yana yollar, köprülü kavşaklar, altyapı, içme suyu sınırları, parklar, kültür merkezleri, spor tesisleri üzere kentin tüm gereksinimlerini karşılamak için uğraş etmeyi sürdürdüklerini söyledi. Denizli’nin büyükşehir olmasının akabinde kanunun verdiği yetkiyle çiftçi ve üreticilere de takviye olduklarını ve bugüne kadar kırsala yönelik 50’nin üzerinde takviye projesi hayata geçirdiklerini belirten Lider Zolan, “Bu projelerle her bir çiftçimize dokunmaya, onların daha fazla ve kaliteli üretmesine ve sonuçta daha fazla kazanmasına takviye olmaya çalıştık” dedi. Buğdayın insanların temel besin unsuru olduğuna değinen Lider Zolan, “Bu eserin yokluğu birçok badireye sebep verebiliyor. İşte bugün tahıl koridorunun kurulması ile ilgili dünya Türkiye’nin gözünün içine bakıyor. Kendi tahılımızı yeteri kadar üretmemiz gerekiyor. Bunun için Tarım ve Orman Vilayet Müdürlüğümüz ile yaptığımız protokolle çiftçilerimize kalite ve üretimi daha da artıracak sertifikalı buğday tohumu takviyesi verdik” diye konuştu.

Denizli’de kaliteli, verimli ve bol eser elde edilecek

Yüzde 50 hibe ile verdikleri tohumları toprakla buluşturarak ülkeye kattıkları katma bedel için tüm çiftçilere teşekkür eden Lider Zolan, “İnşallah dayanaklarımız devam edecek ve el birliğiyle kentimizi, ülkemizi daha ileriye, daha hoşa götüreceğiz. Bugün hasat vakti. Biliyorsunuz hasat çok değerlidir. Bağda müsaade olsun, üzüm yemeye yüzün olsun, derler. Bizim çok şükür bu tarlada izimiz vardı, dayanağımız vardı. Hasada gelerek bu hoşluğu yaşıyoruz. Eserin kalitesine baktığımızda ise insanlarımızın yüzünün güldüğünü görüyoruz ve onlardan daha da keyifli oluyoruz. İnşallah daha kaliteli ve fazla üretim için çiftçilerimize takviyelerimiz devam edecek” tabirlerini kullandı. Hasadı yapılan sertifikalı buğdayların seneye tohum olarak da kullanılabileceğini kaydeden Lider Zolan, şöyle konuştu: “Sertifikalı tohumlarımız hasatlarla çoğalacak, kentimizde kaliteli, verimli ve bol eser elde edilmesinin memnunluğunu daima bir arada yaşayacağız. Emek veren herkese çok teşekkür ediyorum, hasadımız bereketli olsun.”

4.892 çiftçiye 1.525 ton sertifikalı tohum

Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Denizli Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliği ile hayata geçirilen proje ile 19 ilçede buğday, arpa, tritikale ve yem bitkisi olmak üzere üreticilere 1.525 ton sertifikalı tohum takviyesi verilmişti. Dönüm başına 20 kilogram sertifikalı tohum dayanağı alan Denizli genelindeki 4 bin 892 çiftçi 1.525 ton sertifikalı buğday, arpa, tritikale ve yem bitkisi tohumunu 8 bin 75 hektar alanda toprakla buluşturmuştu.