Çiftçiye can suyu üzere dayanak

Çiftçiye can suyu üzere dayanak
Başşehrin tüm ilçelerinde kırsal kalkınmayı destekleyen adımlar atan Ankara Büyükşehir Belediyesi, 4 yılda toplam Sincan’da 6 bin 687 çiftçiye can suyu oldu.

ANKARA (İGFA) - Ankara Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkınmayı önceleyen dayanaklarla 2019 yılından bugüne Başkentli üreticilerin yüzlerini güldürüyor.

Kırsal kalkınmayı destekleyerek hem kent hem de ülke iktisadını canlandırmayı amaçlayan Ankara Büyükşehir Belediyesi; bitkisel ve hayvancılık projeleriyle 4 yılda yalnızca Sincan’da toplam 6 bin 687 çiftçiye ulaştı.

16 MİLYON TL’Yİ AŞAN DESTEK

2019 yılında Ankara’nın dört bir yanında kırsal kalkınma atağı başlatan Ankara Büyükşehir Belediyesi, tüm ilçelerde olduğu üzere Sincan’da da takviyelerini sürdürüyor.

Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı Bitkisel Üretim ve Hayvancılık Hizmetleri Şube Müdürlükleri 2019 yılından bugüne Sincan’daki 6 bin 687 çiftçiye dayanakta bulundu. Tohumdan zerzevat fidesine, mazottan sıvı gübreye, aracılık eğitiminden yapay tohumlamaya kadar pek çok farklı alanda gerçekleştirilen dayanaklar kapsamında toplam 16 milyon 661 bin 387 TL’lik kırsal kalkınma yatırımı yapıldı.

DESTEKLER 228 BİN 146 DEKARLIK ALANI KAPSADI

Bitkisel Üretim Şube Müdürlüğü; Sincan ilçesindeki 228 bin 146 dekarlık alanda 6 bin 540 çiftçiye yem bitkisi tohumu, zerzevat fidesi, nohut ve buğday tohumu, sıvı gübre ve mazot takviyelerinde bulundu. 2019 yılında 215 çiftçiye silajlık mısır, ismi fiğ, korunga ve macar fiğ tohumu takviyelerinde bulunulurken 2020, 2021 ve 2022 yıllarında nohut, arpa, buğday tohumu ve zerzevat fidesi ile mazot dayanakları yapılmaya başlandı.

2023 yılının birinci 7 ayında ise 1020 çiftçiye 3 milyon 39 bin TL’lik mazot, 463 çiftçiye ise domates ve zerzevat fidesi dayanaklarında bulunuldu.

147 KİŞİ HAYVANCILIK TAKVİYELERİNDEN FAYDALANDI

Hayvancılık Hizmetleri Şube Müdürlüğü 2021 yılında başladığı dayanaklar kapsamında 147 bireye ulaştı.

Arıcılık eğitimi, teke ve hamile düve dayanakları, fiyatsız yapay tohumlama, hayvan besleme eğitimi, besin eğitimi, afetzedelere silaj ve küçükbaş hayvan yıkama havuzu üzere pek çok farklı alanda çalışmalar gerçekleştirildi.

TARIMSAL SULAMA ÇALIŞMALARI DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Sincan’ın kırsal mahallelerinde Ziraî Yapılar ve Sulama Şube Müdürlüğü tarafından gölet paklığı, dere ıslahı, sulama kanalı paklığı, gölet genişletme ve sıvat heyetimi çalışmaları gerçekleştirildi.