DESKİ'den tarımı canlandıracak tesis

DESKİ'den tarımı canlandıracak tesis
Denizli Büyükşehir Belediyesi DESKİ, etraf yatırımlarına bir yenisini daha ekleyerek, Buldan ilçesinin Kadıköy Mahallesi’ne 1000 kişi kapasiteli doğal atık su arıtma tesisi inşa ediyor.

DENİZLİ (İGFA) - Su idaresi ve iklim değişikliği projeleriyle örnek olan Denizli Büyükşehir Belediyesi, etraf yatırımlarına devam ediyor. Bu kapsamda Denizli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon Yönetimi (DESKİ) Genel Müdürlüğü, Buldan ilçesinin Kadıköy Mahallesi’nde atık suların tabiata ziyan vermeden arıtımının sağlanması hedefiyle doğal arıtma tesisi inşasına başladı. Proje kapsamında 5.600 metrekare alanda, tek kademeli olarak kurulacak 1000 kişi kapasiteli tesisin günlük ortalama 176 metreküp atık suyu arıtacağı belirtilirken, doğal arıtma yapılacağı için tesisin işletme maliyetinin yok denecek kadar az olduğu belirtildi. Doğal atık su arıtma tesisi ile tesise ekilen azot ve fosfor giderici ve topografyaya uygun bitkiler sayesinde atık sular yine ziraî kaynaklı olarak kullanılması amaçlandığı belirtildi.

“Çevreci kent Denizli”

Denizli Büyükşehir Belediye Lideri Osman Zolan, daha yaşanabilir bir Denizli için gereksinim olan tüm bölgelerde etraf yatırımlarını sürdürdüklerini söyledi. Buldan ilçesinin Kadıköy Mahallesi’nde doğal atık su arıtma tesisi inşasına başladıklarını kaydeden Lider Zolan tesisin doğal bileşenlerle çalışacağını, bu nedenle elektrik gücü üzere işletme maliyetinin de bulunmadığını belirtti. Sağlıklı bir gelecek için kente uzun yıllar hizmet edecek çevreci yatırımlar kazandırmaya devam edeceklerini belirten Lider Zolan, “Çevre yatırımlarımızla geleceğimize sahip çıkıyoruz. Tesisimiz şimdiden güzel ve uğurlu olsun” sözlerini kullandı.