Dış ticaret sayılarını Kahramanmaraş'tan açıkladı.... İhracatta yeni tarihi rekor

Dış ticaret sayılarını Kahramanmaraş'tan açıkladı.... İhracatta yeni tarihi rekor
Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Temmuz ayına ait dış ticaret sayılarını iki büyük ve yıkıcı sarsıntının merkez üssü olan Kahramanmaraş'ta açıkladı. Bakan Bolat, Temmuz'da ihracatın yüzde 8,4 artışla 20 milyon 93 milyon dolar gerçekleştiğini belirterek, bu sayının tarihin en yüksek ihracat pahası olduğunu söyledi.

KAHRAMANMARAŞ (İGFA) - Türkiye ihracatta yeni bir tarihi rekora imza attı.

Temmuz ayına ait ortaya çıkan bilgilere nazaran, ihracat geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 8,4 artışla 20 milyar 93 milyon dolar oldu.

İhracat sayılarına ait sayıları iki büyük ve yıkıcı sarsıntının merkez üssü olan Kahramanmaraş'ta açıklayan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere, Hükümetin zelzele bölgesinin tekrar inşa ve ihyasına yönelik çalışmaların sürat kesmeden devam ettiğini söyledi. Bolat, "Türkiye'nin sürdürülebilir büyümesine kıymetli katkı sağlayan ihracata ait sayılara nazaran, Temmuz ayında ihracatımız yüzde 8,4 artışla 20 milyar 93 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu sayı tarihimizin en yüksek Temmuz ayı ihracat değeridir" dedi.

"Katma pahalı üretim ve ihracat ile istihdamımızı artırmaya devam edecek" diyen Bakan Bolat, "Halkımız için sürdürülebilir refah artışını sağlayarak ülkemizi daha ileri düzeylere yükseltmeye yönelik çalışmalarımızı titizlikle sürdüreceğiz. Zelzele bölgesi kentlerimizdeki ekonomiyi tekrar canlandırmaya yönelik Hükümetimizce atılan adımların yardımıyla sarsıntı felaketinin ekonomimiz üzerinde yarattığı tesirleri kısa müddette atlatacağımıza ve kentlerimizin eskisinden daha güçlü ve canlı hale geleceğine olan inancım tamdır" diye konuştu.

Bolat, 2023 yılı Temmuz ayı dış ticarete ait dataları ayrıntılarıyla paylaştı.

Öte yandan Bakan Bolat, Kahramanmaraş ziyareti kapsamında Vali Ömer Faruk Coşkun ve Valilik çalışanlarıyla bir ortaya gelerek zelzele felaketinin izlerini silmeye yönelik kamu yatırımları hakkında bilgi aldı. Bolat, devlet millet el birliğiyle Kahramanmaraş’ı eskisinden de daha güzel bir hale getirmek için durmadan çalışmaya devam edeceklerini söyledi.