Domatesin kotası 500 bin tona çıktı

Domatesin kotası 500 bin tona çıktı
Türkiye’nin Rusya’ya domates ihracatında 350 bin ton olan kota 500 bin tona çıkarıldı.

İZMİR (İGFA) - Rusya’ya domates ihracatında 350 bin ton kotanın dolduğunu lisana getiren Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak, kota artırma kararının tam vaktinde alındığını ve kesime ilaç üzere geldiğini kaydetti.

“Kota artırımıyla Türk domatesi Rus sofralarındaki yerini daha güçlü bir alacak” diyen Uçak, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ortasındaki görüşme sonrasında artan kota bizleri keyifli etti. Geçtiğimiz yıllarda domates ihracatında başkan olan Rusya Federasyonu kota sorunu nedeniyle 5. Sıraya kadar gerilemişti. Kota artırımıyla Rusya’ya domates ihracatımızın tekrar eski parlak günlerine dönmesini bekliyoruz. Domates ihracatında 2023 yılı için belirlediğimiz 500 milyon dolar maksadına ulaşmamızı sağlayacak bir karar” biçiminde konuştu.

Türkiye’nin domates ihracatı 2022 yılının ocak – haziran devrinde 247 milyon dolar iken, 2023 yılının birebir periyodunda yüzde 32’lik artışla 326 milyon dolara yükseldi. Romanya 61 milyon dolarlık domates talebiyle dorukta yer alırken, Türkiye’den Ukrayna’ya 51 milyon dolarlık domates gönderildi. Polonya 38,6 milyon dolarlık taleple doruğun üçüncü basamağının sahibi olurken bu ülkeleri 35,5 milyon dolarla Almanya ve 29,5 milyon dolarla Rusya izledi.