'Domatesin Önderleri' Dijital Tarla Günü'nde buluştu

'Domatesin Önderleri' Dijital Tarla Günü'nde buluştu
Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde 6. Dijital Tarla Günü'nde 'akıllı tarım' uygulamaları tanıtıldı.

BURSA (İGFA)- Tat Besin, çiftçi ile irtibatın artırılması, çiftçinin gelişiminin desteklenmesi ve tarımda dijitalleşmenin artırılması maksadıyla hayata geçirdiği “Domatesin Liderleri Programı” kapsamındaki “Dijital Tarla Günü”nün 6.’sını Bursa Mustafakemalpaşa’da düzenledi.

Dijital Tarla Günü aktifliğine; Bursa Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, Mustafakemalpaşa İlçe Tarım ve Orman Müdürü Dursun Demirci, Birleşmiş Milletler Besin ve Tarım Örgütü (FAO) Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık, YeniÇiftçi Platformu Kurucusu ve TAT AGRO HUB İstişare Şurası Üyesi Emrah İnce, TAT AGRO HUB Müşavere Şurası Üyesi ve Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Gökhan Özertan, Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarım Islahatı Genel Müdürlüğü, Tarım Teknolojileri Şube Müdürü Dr. K. Gökhan Kurtar ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), TTGV, BURSA ULUDAĞ TTO‘dan yetkililer katıldı.

Dijital tarımı yaygınlaştırarak tarımdaki dönüşüme öncülük etmeyi ve yeni tarım teknolojilerinin uygulamalı bir biçimde besin üretim süreçleriyle yan yana deneyim edilmesini sağlamayı amaçlayan Tat Besin, yeni hayata geçirdiği ileri teknoloji merkezi Agro Hub’ı da tanıttı.

Dijital Tarla Günü'nde üreticilerle ve tahlil ortaklarıyla bir ortaya gelmekten memnunluk duyduklarını belirten Tat Besin Genel Müdürü Cihan Albaş, çiftçilerin değişen şartlara süratli ahenk sağlaması ve çarçabuk, yüksek randımanla ve yararlı halde üretim yapabilmelerini için değerli çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirterek, "Üretimin kalitesini ve kıymetini koruyabilmek için kesintisiz halde teknolojiye yatırım yapıyor, yeni tahliller geliştiriyoruz. Yeni teknolojileri evvel biz uyguluyoruz, sonrasında çiftçilerimizle paylaşıyoruz. Dikimden hasada kadar tüm basamaklarda çiftçilerimizle kol kola çalışıyoruz. Maksadımız, çiftçilerimizi çağın gereksinim ve gerekliliklerine hazırlamak, birlikte büyümek ve nihayetinde ülkemizde tarımın sürdürülebilirliğine yatırım yapmak. Bu kıymetli mirası gelecek jenerasyonlara bırakabilmek hepimizin görevi” diye konuştu.

TARIM VE BESİN İLERİ TEKNOLOJİ MERKEZİ AGRO HUB KURULDU

Öte yandan Dijital Tarla Günü’nde, Tarım ve Besin İleri Teknoloji Merkezi Agro Hub’ın lansmanı da yapıldı.

Albaş, “Agro Hub ile çiftçilerimizin kadim bilgilerini yeni teknolojilerle harmanlayarak verimliliği artırmak, gençlerimizi tarımla tanıştırmak istiyoruz. Birebir vakitte tarımın daha fazla gelişmesi, verimli olması için yeni fikirleri olan, yeni teknolojiler geliştiren start up’lar ve girişimcilerle çalışmak, üretici bayanları daha fazla desteklemek ve tarımda suyun yanlışsız kullanımını sağlamak ve toprağın randımanını, rahmetini arttırmak yegane maksadımız olacak” dedi.