Ege ihracatçıları 'iyi tarım uyguamalarını' Muğla'da sürdürdü

Ege ihracatçıları 'iyi tarım uyguamalarını' Muğla'da sürdürdü
Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği’nin ‘Akdeniz Meyve Sineğine Karşı Biyoteknik Çabanın Yaygınlaştırılması Projesi’ ve ‘İyi Tarım Uygulamaları Projesi’ kapsamında 5 bin Akdeniz Meyve Sineği tuzağı Ege’nin narenciye merkezi Muğla’nın Ortaca ilçesinde gerçekleştirilen merasim ile narenciye üreticilerine dağıtıldı.

MUĞLA (İGFA) - Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lider Yardımcısı Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak, Akdeniz Meyve Sineğine Karşı Biyoteknik Çabanın Yaygınlaştırılması Projesinin iki yıldır Muğla’da yürütüldüğünü söyledi.

Ortaca Kaymakamı Meral Uçar ve Muğla Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak da Akdeniz Meyve Sineği Tuzak Dağıtım Merasimine katıldı. Aktiflik kapsamında üreticilerin meseleleri da masaya yatırıldı.

İhracatçıların taleplerini aktarmak ve meselelerine tahlil bulmak emeliyle Muğla Valisi Orhan Tavlı’yı ziyaret eden Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lider Yardımcısı Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak ve Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği İdare Konseyi Üyeleri Türkmen Türkmenoğlu, Murat Ödül, Mehmet Kırıcı, Martin Sanford, Hüseyin Vural Güleç, Sadık Demircan, Makbule Çiftçi, Vildan Akgedik, Kenan Unat, Tolga Selim Kağan İdare Şurası Toplantısı'nı da Muğla'da gerçekleştirdi.

Sürdürülebilir tarım ve muteber besin arzına dikkati çeken Muğla Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, “360 bin ton narenciye üreten hinterlanttayız. Zararlılarla çaba kolay değil. Firmalarımız hassasiyet gösteriyor. Kalıntısız ilaç kullanmadan narenciyeyi koruyarak muteber halde ihraç etmek, üzerimize düşeni yapmak zorundayız. İklim krizi ve sürdürülebilir üretim için bütün üreticiler güçlerini birleştirmek zorunda.” dedi.