Egeli ihracatçılar: Yüzde 58 enflasyon amacı hayati kıymete sahip

Egeli ihracatçılar: Yüzde 58 enflasyon amacı hayati kıymete sahip
Merkez Lideri Hafize Gaye Erkan’ın 2023 yılı sonu enflasyon gayesini yüzde 58 olarak açıklamasını pahalandıran ihracatçılar, artırılan finansman takviyesi için yüzde 58 enflasyon maksadının tutmasının hayati değere sahip olduğunu söyledi.

İZMİR (İGFA) - Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Lideri Hafize Gaye Erkan’ın 2023 yılı sonu enflasyon gayesini yüzde 58 olarak açıklamasını pahalandıran Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lideri Jak Eskinazi, TCMB’nın ihracatçıların finansmana erişimdeki meselelerini gidermek için reeskont kredilerini 5 kat artırma kararının yüzde 58 enflasyon gayesini tutturmaya imkan sağlayacağını savundu.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lideri Jak Eskinazi, Türk iktisadının içinde bulunduğu koşullar altında 2023 yılı sonu için yüzde 58 enflasyon gayesini tutturabilmesi için ihracatçılar olarak 7 gün 24 saat çalışacaklarını vurguladı.

"EVDEKİ HESAP ÇARŞIYA UYMADI... TASARRUFA KAMU DA KATILMALI"

Merkez Bankası'nın bir evvelki enflasyon raporunda 2023 yılı enflasyon amacını yüzde 22,3 olarak ilan ettiğine değinen Eskinazi, “Evdeki hesap çarşıya uymadı. Temmuz ayındaki enflasyon sayısı tüm vakitlerin aylık bazda en yüksek enflasyon sayılarından birisi olacak üzere görünüyor. Taban fiyat, memur ve emeklilere yapılan fiyat artışları ve iğneden ipliğe her esere gelen artırımlar enflasyonun hararetini artıracak. Merkez Bankası’nın fiyat istikrarını sağlamak için mali sıkılaştırma siyasetlerinde üreten ve ihraç eden kesimleri istisna tutmasını gerçek bir adım olarak nitelendiriyoruz. Reeskont kredilerindeki 5 kat artış üretimi ve ihracatın sürdürülebilirliğine katkı sağlayacaktır. Biz ihracatçılar ülkemizin dövize ne derece muhtaçlık duyduğunun farkındayız bu muhtaçlığı karşılamak için ağır bir mesai veriyoruz. Benzeri bir performansı da kamudan bekliyoruz. 2023 yılı sonu için yüzde 58 enflasyon maksadının tutturulabilmesi için, yalnızca vatandaşın tasarruf yapması yetmez, tasarrufa kamunun da katılması gerekir” halinde konuştu.