Egeli ihracatçılar: Zeytinyağı ihracatında 20 cent fon kaldırılmalı

Egeli ihracatçılar: Zeytinyağı ihracatında 20 cent fon kaldırılmalı
Türk zeytinyağı dalı, 2022/2023 döneminde elindeki 500 bin tonun üzerindeki zeytinyağını katma pahaya dönüştürmek için ihracata yük vermişken, dökme ve varilli ihracata getirilen 20 cent fonla karşı karşıya kaldı. Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği (EZZİB), fonun en kısa vakitte kaldırılması gerektiğini savundu.

İZMİR (İGFA) - 19 Temmuz 2023 tarihli Resmi Gazete’de yer alan 7391 Sayılı Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı ile zeytinyağı ihracatına fon kesintisi getirildi. Karar ile dökme ve varilli zeytinyağı ihracatında, kg başına 20 cent Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu kesintisi yapılacağı bildirildi.

Türkiye’nin elindeki zeytinyağı varlığının hem iç piyasaya hem de ihracata yetecek düzeyde olduğunun altını çizen Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği (EZZİB) İdare Konseyi, fon kararına karşı çıkarken, zeytinyağı bölümünde özgür piyasa iktisadı koşullarının devam etmesi gerektiğini savundu.

EZZİB İdare Şurası, ihracatçıların maliyetlerini yüzde 6 artıracak fon kararının yanlış olduğunun altını çizdi ve bir an evvel kaldırılmasını istedi.

EZZİB İdare Şurası yaptığı yazılı açıklamada; “Türkiye 2022/23 dönemine 50 bin ton zeytinyağı stoğuyla girdi. Rekoltemizde 421 bin ton olarak hesaplandı. Afrin’den gelen 30 bin ton zeytinyağı dikkate alındığında 501 bin ton bir zeytinyağı varlığımız oluştu. 190 bin ton iç tüketim, 150 bin ton ihracatımız olacağını öngördüğümüzde, yeni döneme 160 bin ton stokla gireceğiz. Türkiye’nin zeytinyağı arzında panik olmasını gerektirecek bir durum kelam konusu değil” tespitinde bulunuldu.

Türkiye’de marketlerde sofralık zeytin ve zeytinyağı arzında bir kasvet yaşanmadığına yer verilen açıklamada, butik zeytinyağı fiyatlarının kesimde genel fiyatlarmış üzere değerlendirilmesinin yanlış olduğunun altı çizildi.

AYÇİÇEĞİ ZEYTİNYAĞININ MUADİLİ DEĞİL!

“Türk zeytinyağı kesimi büyük stokla yeni döneme girmemeli” diyen EZZİB İdare Şurası, iç piyasadaki fiyatların daha stabil bir seyir izlemesi içinde Afrin’den Tarım Kredi Kooperatifi tarafından getirilen zeytinyağının iç piyasaya sunulmasını önerdi.

“Tahıl koridoru kapanınca bitkisel yağ sorunu yaşanacak” yaklaşımıyla zeytinyağı ihracatına fon getirildiği tespitleriyle ilgili de görüşünü paylaşan EZZİB İdare Şurası, “Ayçiçeği ile zeytinyağı ortasında bir ilgi yok. Ayçiçeği ile zeytinyağı birbirinin muadili değil. Zeytinyağı meyve suyu, başka yağlarla fiyatı kıyaslanmamalı” değerlendirmesinde bulundu.

MARMARABİRLİK'E NAZARAN KESİNTİ SATIŞI TEŞVİK EDECEK!

Hatırlanacağı üzere Marmarabirlik İdare Konseyi Lideri Hidamet Asa ise, kelam konusu kararı hem tüketicinin korunması hem de bölümün geleceği açısından gerçek olduğunu belirtere, “Ülkemizde ambalajlı zeytinyağı satışı ile az ölçüde döviz girdisi sağlanmaktadır. Bu karar kesimin ambalajlı zeytinyağı satışını teşvik edecektir” değerlendirmesinde bulunmuştu.