Enflasyon tatil beldelerini vurdu

Enflasyon tatil beldelerini vurdu
Tatil dönemi ortalandı lakin otellerdeki yoğunluk oranı beklentiyi karşılamadı.

İSTANBUL (İGFA) - Yurtiçi tatil yapmak isteyen vatandaşlar, tatil beldelerindeki yüksek fiyatlarla karşılaşınca rotayı ya yurt dışında yarı fiyatına tatil yapabilecekleri ülkelere ya da düşük segmentli otellere çevirdi. Yurt dışından gelen tatilcilerin en çok tercih ettiği yerlerden olan Bodrum isebu yıl beklentileri karşılamadı. TÜGİAD (Türkiye Genç İş İnsanları Derneği) Genel Lider Yardımcısı olan PHD Şebnem Akman Balta, Bodrum’da maalesef yüzde 40 doluluk oranlarının devam ettiğini söylüyor. Şebnem Akman Balta: “Bodrum yerine Yunanistan Mikanos daha çok tercih edilir duruma geldi enflasyon ve akaryakıt artırımının ÖTV artışının önemli biçimde menüye yansıması kelam konusu” dedi.

“BODRUM CAZİBESİNİ TEKRAR KAZANMALI”

Bodrum’da turizm yoğunluğun düşük olması, işletmelerin fiyat siyasetlerini gözden geçirmeleri gerektiğini gösteriyor. Şebnem Akman Balta: “Bodrum cazibesini tekrar kazanmak için fiyat siyaseti ile ilgili bir güncelleme yapmalı ve Belediyenin ve Devletin de Bodrum üzerinde bir reklam çalışmasına gerçek bir ivme kazandırmalı. Enflasyonun yüksek olması hizmet kesimi olan turizm siyasetini da yine düzenlememizi bilhassa beşeri sermayeyi SGK teşviği ile destekleyerek hizmet dalına uygulanan vergileri düşürerek yol almalıyız.” diye konuştu.

“TARIMDAN VAZGEÇİŞ TÜM BÖLÜMLERİ VURDU”

Ağustos ayı prestiji ile artış beklediklerini söyleyen Balta: “Tahıl koridorunun kapanması nedeni ile akaryakıt ve besinde tarım siyasetlerindeki ilerleyiş nedeni ile Bodrum’daki otellerin fiyatlarına önemli yansıdı bu yansımada rotayı öteki ülkelere kaydırdı. Alım gücünde yaşanan düşüş ülkedeki sıcakların da tesiri ile seyahat planlamalarını Ağustos 15 sonrasına kaydırdı” diye konuştu. Çiftçinin tarımdan vazgeçmek durumunda kalmasının da turizm dalını direkt etkiliyor. TÜGİAD Genel Lider Yardımcısı olan PHD Şebnem Akman Balta bu durumu “Tarım bölümündeki ithalatın artışı, tarımdan vazgeçiş tüm kesimleri bilhassa otelleri hizmet dalına önemli yansımış durumda.” diye söz etti.

“ÜRGÜP YÜKSELEN YILDIZIMIZ”

Yerli ve yabancı turistlerin vazgeçilmez tatil destinasyonları ortasında yer alan bölge çeşitleri ağır ilgi gördüğü yerlerin başında Ürgüp geldi. TÜGİAD Genel Lider Yardımcısı olan PHD Şebnem Akman Balta: “Türkiye’de Ürgüp yükselen yıldızımız. Nevşehir ve Ürgüp önemli tercih noktası. Kış turizminde de bir artış bekliyoruz.” dedi.

“ANTALYA TURKİYE’NİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRECEK”

TÜGİAD Genel Lider Yardımcısı PHD Şebnem Akman Balta: “2023 yılı bilhassa turizm dalını lokal konuk manasında zorlayıcı durumda. 2024 yılı için beklentimiz iktisatta tekrar büyüme. Büyüme devrinde rasyonel siyasetlere dönüşün sancısı var ve enflasyon ile çabada yanlışsız bir siyaset izliyoruz. Ruslar hala Antalya’da 15 milyon gayesine ulaşacak, hatta geçecek. Alman turist 13 milyonu geçti. İngiliz 11 milyonun üzerinde, Antalya turkiyeninyüzünü güldürecek.” diye konuştu.