Esnaf kredileri sıkı para siyasetine takıldı!

Esnaf kredileri sıkı para siyasetine takıldı!
Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi aracılığıyla esnafların kullandığı kredi limitleri, sıkı para siyaseti önlemleri kapsamında düşürüldü.

BURSA (İGFA) - Bursa'nın Mudanya ilçesinde Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Lideri Tahammül İlhan, idare şurası üyeleri Şaban Doktur ve Nedim Erzan ile birlikte yaptığı basın açıklamasında esnafın kullandığı kredi limitlerinin düşürüldüğünü açıkladı.

Hükümetin sıkı para siyaseti ile birlikte birtakım esnafların kooperatiflerden aldıkları krediyi ticarethaneleri yerine döviz bazlı yatırımlarda kullanmaları da göz önüne alınarak kredi limitlerinin NACE kodları dikkate alınarak her iş koluna mahsus başka limitlere çekildiğini belirten Lider İlhan, yeni esnaf statüsü kazananlara 3 ay olan kredi alabilme müddetinin de 6 aya yükseltildiğini söyledi. İlhan, daha evvel 500 bin lira kredi kullanabilen esnafın yeni uygulamalar ile lakin 250 bin lira kullanabileceğini duyurdu.

Mudanya Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi aracılığıyla çekilen kredilerin kooperatif açısından geri dönüşlerinde rastgele bir sorun olmadığının altını çizen Lider Tahammül İlhan, "Geri dönüşlerde asla bir sorun yok. Bilakis bu yıl geri dönüşümün en yüksek devrini yaşıyoruz. Ama bu kredi limitlerinde yapılan düşüşün çok uzun mühletleri almayacağı, yakın vakitte eski durumuna döneceğine inanıyoruz" diye konuştu.