Esnaf kredilerinde yeni düzenlemeler

Esnaf kredilerinde yeni düzenlemeler
Keşan Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Lideri Serhad Sezen, yaptığı basın açıklamasında esnafın kullandığı kredi limitlerinde yeni düzenlemeler yapıldığını açıkladı.

Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) - Keşan Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Lideri Serhad Sezen yeni sistemde kredi limitlerinin meslek kümelerinde belirlenen NACE kodlarına nazaran limitlerin farklılık gösterdiğini belirtti.

Kooperatiflerden kredi kullanmak isteyen esnaf ve sanatkarın vergi açılış ve esnaf odası kayıt tarihinden itibaren en az 6 ay geçmiş olması koşulu arandığını duyurduğunu belirten Lider Sezen, ayrıyeten ulaştırma bölümünde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlardan da araç ruhsatı, SRC evrakı ve ehliyet isteme mecburiliği getirildiğini açıkladı.

Keşan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi kefaletiyle Halk Bankası kaynaklarından kullandırılan kredilerin geri dönüşlerinden kullandırımların devam ettiğini ve Kefalet Kooperatifi aracılığıyla çekilen kredilerin kooperatif açısından geri dönüşlerinde rastgele bir sorun olmadığının altını çizen Lider Sezen, "Geri dönüşlerde asla bir sorun yok. Tersine bu yıl geri dönüşümün en yüksek periyodunu yaşıyoruz. Ama bu kredi limitlerinde yapılan düşüşün çok uzun mühletleri almayacağı, yakın vakitte eski durumuna döneceğine beklentisi içerisindeyiz" diye konuştu.