Göletler çiftçinin yüzünü güldürüyor

Göletler çiftçinin yüzünü güldürüyor
Haymana ilçesinin Sındıran Mahallesi’ne inşa edilen 54 bin metreküp su hacmine sahip sulama göletinden yaklaşık 1500 dekar‘ kuru tarım’ alanına 6 bin metre uzunluğunda sulama borusu uzatılarak çiftçilere ‘sulu tarım’ yapma imkânı sağlandı. Göletten topraklarına sulama yapan üreticilerin buğday randımanı iki katına çıktı.

ANKARA (İGFA) - Ankara Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkınma projeleriyle Başkentli üreticilerin yüzlerini güldürmeye devam ediyor.

Kırsal kalınmayı desteklemek hedefiyle hayata geçirilen “Tarımsal Sulama Göleti ve İletim Sınırı Projesi” birinci meyvelerini vermeye başladı.

YAVAŞ: ‘‘ÇİFTÇİLERİMİZE SULU TARIM YAPMA İMKÂNI SAĞLADIK’’

Başkentli çiftçilere sulu tarım yapma imkânını sağladıklarını toplumsal medya hesaplarından yaptığı paylaşımla duyuran Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş şu sözleri kullandı:

‘‘Tarımsal Sulama Göleti ve İletim Hattı” projemizle; çiftçilerimiz gülüyor, ülkemiz kazanıyor. Haymana Sındıran Mahallesi’ne inşa ettiğimiz sulama göletinden yaklaşık 1500 dekar ‘kuru tarım’ alanına 6 bin metre uzunluğunda sulama borusu uzatarak çiftçilerimize ‘sulu tarım’ yapma imkânı sağladık. Göletten yerlerine sulama yapan üreticilerin buğday randımanı iki katına çıktı.’’

MAKSAT: KURAKLIK KARŞISINDA SU KAYBINI AZALTMAK VE RANDIMANI ARTIRMAK

Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından yürütülen sulama çalışmaları kapsamında, su kaynaklarının verimli kullanılması, kurak iklim kurallarında su kaybının önüne geçilmesi ve kuru tarım yerlerinin sulu tarıma geçirilerek randımanın ve ekonomik karın artırılması için çalışmalar artarak devam ediyor.

Haymana’nın Sındıran Mahallesi’nde yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Lideri Ahmet Mekin Tüzün, şunları kaydetti:

Büyükşehirinkendi imkânlarıyla yapmış olduğu bir sulama göleti… 54 bin metreküp su hacmine sahip olan bu göletten 3 ana sınırdan yaklaşık Bin 500 ile Bin 600 dönüm alanı suladık. 2 Bin 100 dönüme kadar çıkacak bir sulama alanımız mevcut. Bunun yanı sıra mahallemize 1 adet selektör makinesi kurduk ve teslimini yaptık. Bunu da üreticilerimizin en kıymetli hububat üretimi merkezlerinden bir tanesi olan Haymana Sındıran Mahallesi’ndeki vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz. Hem sulama göleti, sulama şebekesi hem de selektör makinesi artık buradaki üreticilerimizin hizmetinde. Bu sayede gelirlerini asgarî üçe katlayacaklar 200 ile 250 kilo eser alırken artık 450 ile 700 kilo ortasında değişen bir hasat ölçüsüne sahibiz. Artık kuru tarımdan sulu tarıma geçtiğimiz için rekolte artıyor, rekolte artınca da üreticinin gelirini artırmış oluyoruz.”

BUĞDAY RANDIMANI İKİ KAT ARTTI

Haymana Sındıran Mahallesine inşa edilen 54 bin metreküp su hacmine sahip sulama göletinden yaklaşık 1500 dekar kuru tarım alanına6 bin metre uzunluğunda sulama borusu uzatılarak çiftçilere sulu tarım yapma imkânı sağlandı.

ELDE EDİLEN ESERLER SELEKTÖR TESİSİNDE ELENECEK

Göletten yerlerine sulama yapan çiftçiler, dekar başına 500 ile 800 kilogram buğday elde ederek eser randımanlarını artırdı. Büyükşehir Belediyesi tarafından heyetimi yapılan selektör tesisinde saatte 5 ton arpa ve buğday elenerek tohumluk buğday ve arpa elde edilecek.

Sulu tarım yapmaya başlayan üreticiler, randımanın artmasından duydukları memnuniyeti şu sözlerle lisana getirdi:

-Mehmet Alpay (Sındıran Mahalle Muhtarı): “Büyükşehirin çiftçiye büyük dayanağı var. Verimlerimiz arttı. Yapılan göletin çiftçiye çok yararı oldu. Vatandaş sulamayı yapıyor ve fazla fazla randıman alıyor, teşekkür ediyoruz.”

-Abdullah Küçük: “Şimdiye kadar kuru olan yerlerde dekarda 150, 250 kilo ortası eser alıyorduk. Şuan sulamayla 800, 900 kiloya çıkıyor. Bundan mutluyuz. Üretim çok oldu, göletinkatkısı oldu. Göletten yararlanıyoruz çok uygun oldu. Eserlerden öbür yıllara nazaran kat kat randıman aldık. Allah rahmet versin.”

-Ayhan Akbelli: “Daha evvel burada sulama olmadığı için dekarına 200 ile 400 kilo ortasında buğday alıyorduk. Artık Büyükşehir Belediyesinin köyümüze kazandırdığı gölet ile 5 bin ile 10 bin dönüm yerde sulu tarım yapıyoruz. Biçer döver tarlaya girdi birinci ekinlerimizi aldık. Dönümde 800 kilo ile 1 ton ortası buğday alıyoruz. Çok büyük bir artış oldu. Büyükşehirin köyümüze büyük dayanakları oldu, çok teşekkür ediyoruz.”