Hayvancılıkta bir ilk! Çoban haritası çıkartılıyor

Hayvancılıkta bir ilk! Çoban haritası çıkartılıyor
Antalya Büyükşehir Belediyesi hayvancılığı sürdürmek, geliştirmek ve desteklemek gayesiyle gerçekleştirdiği çalışmalara bir yenisini daha ekliyor. Çobanların eksiklik ve muhtaçlıklarını belirlemek üzere Çoban Haritası oluşturuluyor. Yayla yayla gezerek toplanacak bilgilerle hazırlanacak Çoban Haritası Antalya’da hayvancılığın sürdürülebilir hale gelmesine değerli bir katkı sağlayacak.

ANTALYA (İGFA) - Büyükşehir Belediyesi Ziraî Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na bağlı gruplar, oluşturulacak “Çoban Haritası” için Antalya’da hayvancılığın ağır olarak yapıldığı bölgelerde yaz aylarında yaylaya çıkan üreticileri yerinde ziyaret edip inceleme yapıyor. Bu kapsamda birinci ziyaret Korkuteli İmecik Mahallesi’ne yapıldı. Büyükşehir grupları burada yaşayan çobanların ömür çabasını yerinde görüp, incelerken, Büyükşehir veterinerleri hayvanlara fiyatsız muayene hizmeti gerçekleştirdi.

Hayvancılık Faaliyetine Tam Destek

Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek’in yerelden kalkınma projesi kapsamında başlatılan yeni proje hakkında bilgi veren Ziraî Hizmetler Daire Başkanlığı Ar-Ge Proje Şube Müdürü Dr. Deniz İlaslan Çürek, şunları söyledi: “Kırsal bölümlerde yaşayan çobanlarımıza dayanak olmak gayesiyle bir çalışma yapıyoruz. İmecik Mahallesi’nde hayvancılık faaliyeti sürdüren üreticilerimizi ziyaret ederek eksiklerini dinledik. Tüm yetiştiricilerin bilgilerini alarak, pozisyonlarını belirledik ne kadar hayvanları olduğunu tespit ettik. Antalya’da ağır olarak yapılan hayvancılık faaliyetinin sürdürülebilirliğini sağlamak için yanlışsız takviyelerde bulunmak istiyoruz. Ayrıyeten veteriner doktorlarımızla küçükbaş yahut büyükbaş hayvanları fiyatsız muayene edip dış parazit ilaçlama hizmeti veriyoruz. Hayvanların barındıkları alanların da ilaçlamasını gerçekleştiriyoruz. Kırsal kısımdaki vatandaşların gereksinim listesi belirlenip çoban haritasını çıkardıktan sonra çobanlarımızın yaylalardan inmeden muhtaçlıklarını yerinde temin etmeyi planlıyoruz.”

Kırsal Kesitin Gelir Kaynağı

İmecik Mahalle sakinlerinden Bekir Demir ulaşımın güç olduğu bölgelerde hayvancılık yapmanın da güç olduğunu söyledi. Demir, “Hayvanlarımızı rahat bir biçimde otlatabildiğimiz en uygun yer burası lakin burada hayvanlar için su sorunu yaşıyoruz. Kırsal kesitlerde hayvancılık faaliyeti yapmak çok sıkıntı. Gelir kaynağımızı hayvancılık olduğu için gereksinimlerimiz çok oluyor. Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı gruplar ulaşımın güç olduğu bu bölgede bizleri bulup ulaştılar. Gereksinimlerimizi yerinde dinlediler. Veteriner tabipler eşliğinde hayvanlarımızı fiyatsız muayene ettiler” diye konuştu.

Başkan Böcek’e Teşekkür

Hayvancılık ile uğraşan Müjdat Kaba da hava sıcaklığının yükseldiği yaz mevsiminde 2-3 ay yaylalarda kaldıklarını söyledi. “İhtiyaçlarımız olduğu vakit uzun yol gitmemiz gerekiyor” diyen Kaba, Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı takımların kendilerini ziyaret ederek muhtaçlıklarını sorduğunu ve takviye olacaklarını söylediğini belirtti. Kaba, bu türlü bir projeyle hayvancılığı desteklediği için Lider Muhittin Böcek’e teşekkür etti.

Kırsal Bölümün Halinden Anlayan Başkan

İmecik Mahalle Muhtarı Ali Küçüksolak ise daha evvel bu türlü bir çalışma görmediklerini söyledi. Küçüksolak “Ben de hayvancılık ile uğraştım. Bu biçimde bir çalışma yaparak bizlere takviye olan kimse olmadı. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin bu türlü bir proje gerçekleştirmesi bizler için çok manalı ve hoş oldu. Hayvancılık faaliyetinde sürdürülebilirliğin sağlanması için çobanların kahırlarının dinlenilmesi ve eksiklerinin giderilmesi gerekiyor. Muhittin Lider bizler üzere köyden yetişmiş bir insan olduğu için her vakit halimizden anlıyor. Başkan’ımız bizleri düşünerek bu türlü bir proje yapmak istemiş. Liderimize bu proje ile bizleri destekledikleri için teşekkür ediyorum” diye konuştu.