Hibe nohutta hasat sevinci

Hibe nohutta hasat sevinci
Denizli Büyükşehir Belediyesinin tohum desteklemeleri kapsamında, 17 ilçede 700 çiftçinin toprakla buluşturduğu 94 ton nohut hasat edilmeye başlandı. Bayanlarla tarlada nohut yolup, çiftçilerle hasat rahmeti yaşayan Lider Osman Zolan, küçükken köyde nohut yolduğu günleri anımsayarak çocukluğunu yine yaşadığını söyledi.

DENİZLİ (İGFA) - Denizli Büyükşehir Belediyesinin tohum desteklemeleriyle, 17 ilçede 700 çiftçinin 7.600 dekar alanda toprakla buluşturduğu toplam 94 ton nohut, hasat edilmeye başlandı. Denizli Büyükşehir Belediye Lideri Osman Zolan bu kapsamda takviye verdikleri nohut tohumlarını tarlalarına eken Tavaslı çiftçilerin hasadına katıldı. Lider Zolan’a Tarım ve Orman Vilayet Müdürü Şakir Çınar, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Faruk Özer ve beraberindekiler eşlik etti. Tavas ilçesinin Çiftlikköy Mahallesi’nde Hüseyin Arzuman’ın tarlasını ziyaret eden Lider Zolan, burada nohut hasadı yapan bayanlara kolaylıklar diledi. Hemşehrileriyle sohbet eden Lider Zolan, daha sonra eldiven giyip bayanlarla birlikte bir müddet nohut yoldu. Çiftçilerle hasat rahmetinin memnunluğunu yaşayan Lider Osman Zolan, küçükken köyde nohut yolduğu günleri anımsayarak çocukluğunu tekrar yaşadığını söyledi.

“Bugün emeğin karşılığını alma günü”

Denizli’de altyapı, üstyapı, yollar, köprüler, parklar, kültür merkezleri, spor alanları üzere sayısız projenin altına imza attıklarını kaydeden Lider Zolan, “Büyükşehir ile birlikte kırsala da dayanak verebilme yetkimize ulaştık ve çiftçimizin, üreticimizin, hayvancılıkla uğraşan insanlarımızın yanında olduk. Hedefimiz insanlarımızın daha fazla ve kaliteli üretmesi, daha fazla gelir elde etmesi ve bunun sonucunda da yaşadığı yerde keyifli ve huzurlu olmasıdır. Şu ana kadar üreten insanımıza yönelik 50’nin üzerinde proje gerçekleştirdik. Bunlardan birisi de Denizli’de nohut üretiminin artırılmasıydı. Biliyorsunuz Denizli leblebinin başşehri. Ar-ge ile elde edilmiş nohut tohumlarını çiftçilerimize vererek kuraklığa ve hastalıklara güçlü, kaliteli ve verimli eser elde etmelerini amaçladık. Çiftçilerimiz tohumları tarlalarıyla buluşturdu, emek verdi, terini akıttı ve hasat gününe ulaştı. Bugün emeğin karşılığını alma günü. Hasat yapılırken ben de çiftçilerimizin yanında olmak, yaptığımız projenin sonuçlarını görmek istedim” dedi.

“Bu hakikaten çok güç ve emek isteyen bir iş”

Köyde dünyaya geldiğini ve çocukluğunun köyde geçtiğini anlatan Lider Zolan, şöyle konuştu: “Uzun müddet tarımın içinde bulundum, köyde çiftçilikle iştigal ettik. En çok tütün yetiştirdik ve onun ötesinde nohut da ürettik. Birçok hasatta nohut yoldum. Güneşin altında nohut yolmanın ne kadar sıkıntı olduğunu bilirim. Tarla çok sertse hasat daha da zordur. Elimize eldiven yahut çorap giyer nohutları o denli yolardık. Bu nitekim çok güç ve emek isteyen bir iş. İnşallah insanlarımız üretimlerinden memnun olur ve karlarını arttırır. Çocukluğumu, o anları tekrar yaşayabilmek ismine bugün nohut tarlasına geldik. Buradaki hanım kardeşlerimizle birlikte karınca kararınca nohut yolmaya takviye vermeye çalıştım. Allah’ım yollarını açık etsin, eserleri bereketli olsun. Yaptığımız projenin olumlu sonuçlarını görmek bizi ziyadesiyle keyifli ediyor. İnşallah üreten insanlarımıza yönelik daha hoş projeler yapmayı istek ediyoruz.”