Hindistan Tesla'nın 7. Fabrikasına Ev Sahipliği Yapabilir

Hindistan Tesla'nın 7. Fabrikasına Ev Sahipliği Yapabilir
Tesla'nın CEO'su Elon Musk, Hindistan ile 2 milyar dolarlık dev bir fabrika yatırımı için görüşmelere başladı. Tarafların, Ocak ayında düzenlenecek olan Vibrant Gujarat Küresel Zirvesi'nde anlaşmayı duyurması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz aylarda ABD'de Elon Musk ile bir araya gelmesinin ardından, Türkiye'nin de Tesla'nın radarında olduğu belirtilmişti. Ancak Bloomberg'in haberine göre Tesla'nın tercihi şu an için Hindistan'dan yana.

Hindistan, Tesla'ya ülkede otomobillerini üretme ve satma konusunda kapılarını açacak bir anlaşma üzerinde çalışıyor. Ülkeden otomobil parçaları alımlarını 15 milyar dolara kadar çıkartabilecek olan Tesla, aynı zamanda en az 2 milyar dolarlık bir fabrika yatırımı yapmayı planlıyor.

Haberde konuşan kaynaklar, Tesla'nın Hindistan'da fabrika kurarak maliyetleri düşürmeyi hedeflediğini ve bazı bataryaları ülkede üretmeyi düşündüğünü belirtti. Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin memleketi Gujarat, Maharashtra ve Tamil Nadu eyaletlerinin, elektrikli araçlar ve ihracat için uygun bir ekosistem sunduğu ifade edildi.

Planlar Değişebilir

Ancak kaynaklar anlaşmanın henüz nihai bir karar olmadığını ve planların değişebileceğini vurguladı. Elon Musk, Haziran ayında yaptığı açıklamada, Hindistan'da önemli bir yatırım yapmayı düşündüklerini ve 2024 yılında ülkeyi ziyaret etmeyi planladıklarını ifade etmişti.

Modi hükümeti, elektrikli araçların yerli üretimini teşvik etmek ve temiz ulaşımı teşvik etmek amacıyla politikalar geliştirme çabalarını sürdürüyor. Ancak Tesla'nın son kararı ve önümüzdeki dönemdeki gelişmeler, şu anki planları değiştirebilecek faktörler arasında bulunuyor.

Haber Editörü