İklim krizinde susuz tarım umut oluyor

İklim krizinde susuz tarım umut oluyor
İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in kuraklık ve yoksullukla gayret üzerine temellenen “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonuyla ekonomik getirisi yüksek olan susuz bamya yaygınlaştırılıyor. Bergama Yenikent Ovası’nda Mayıs ayında ekilen atalık susuz bamyanın hasadı başladı. Bamyalar tohumluk olacak ve İzmir'in bütün ilçelerine fiyatsız dağıtılacak.

İZMİR (İGFA) - İzmir Büyükşehir Belediyesi, kuraklık ve yoksullukla uğraş etmek için ekonomik getirisi yüksek olan susuz bamyayı yaygınlaştırıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi’nin (İZTAM) Bergama Yenikent Ovası’nda Mayıs ayında yaptığı atalık susuz bamya ekimi başarılı sonuçlar verdi ve hasat başladı. Ekilen atalık susuz bamyalar tohumluk olacak ve İzmir'in bütün ilçelerine fiyatsız olarak dağıtılacak.

Susuz tarım teşvik ediliyor
Kuraklık karşısında kıymetli bir mahsul olan susuz bamya, tıpkı vakitte katma bedeli yüksek bir eser olması nedeniyle de üreticiler için kıymetli bir gelir kaynağı. Susuz bamya projesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin üreticilere gelir dayanağı sağlama ve susuz tarımın yaygınlaşması gayelerinin bir kesimi olarak uygulanıyor. Proje, İzmir'in tarım potansiyelini geliştirmeye, susuz tarım yapılmasına ve çiftçilerin daha uygun gelir elde etmelerine katkı sağlayacak.
Proje kapsamında Bergama'da bir dönümlük yerde tohum üretimi için atalık susuz bamya ekimi yapıldı. Mayıs ayında ekimi yapılan susuz bamya, Temmuz ayından itibaren hasat edilmeye başlandı. Hasat edilen susuz bamya tohumlarının İzmir'in bütün ilçelerine fiyatsız olarak dağıtılması planlanıyor.

Yağmur suyuyla yetişen susuz bamya
Atalık susuz bamya tohumu, kuraklığa güçlü bir bitki olmasından kaynaklı sulama problemi yaşanan periyotlarda bile yetişmesiyle büyük ehemmiyet taşıyor. Bu nedenle, susuz bamya ekiminin İzmir'in tarım kesiminin dayanıklılığını artırmaya yardımcı olması hedefleniyor.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, susuz bamya ekimi projesini, havza bazlı bir planlama ile yürütüyor. Ziraî havza planlaması, su kaynaklarının daha verimli kullanılmasına ve su kasveti yaşanabilecek bölgelerin belirlenmesine yardımcı oluyor.