İnançlı deniz için 'yerli' akıl

İnançlı deniz için 'yerli' akıl
KoçSavunma, MKE ve TÜBİTAK SAGE iş birliği ile geliştirilen “Türkiye’nin birinci yerli ve ulusal akıllı deniz taban mayını” MALAMAN bu yıl 25-28 Temmuz ortasında gerçekleştirilen IDEF’23 16’ncı Milletlerarası Savunma Sanayii Fuarı’na damgasını vurdu.

İSTANBUL (İGFA) - Ülke savunmasını güçlendiren yenilikçi teknolojilere imza atan Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri (KoçSavunma) gelişmiş mayın teknolojisi MALAMAN ile bu yıl 25-28 Temmuz tarihleri ortasında gerçekleştirilen IDEF’23 16’ncı Milletlerarası Savunma Sanayii Fuarı’nda fark yarattı. KoçSavunma, Makine ve Kimya Sanayisi A.Ş. (MKE) ve TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (TÜBİTAK SAGE) iş birliği ile geliştirilen Türkiye’nin birinci yerli ve ulusal akıllı deniz taban mayını MALAMAN fuar mühletince ziyaretçilerle buluştu. MALAMAN KoçSavunma standı dışında Ulusal Savunma Bakanlığı standında da yerini aldı.

Türkiye’nin deniz yetki ve ilgi alanlarında deniz denetimini çok daha yüksek aktiflikle sağlamak üzere, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı büsbütün yerli ve ulusal olan yüksek teknoloji eseri MALAMAN akıllı deniz taban mayınını envanterine katacak.

KoçSavunma’nın MALAMAN projesindeki paydaşlarıyla birlikte geliştirdiği ve IDEF’23’te lansmanını yaptıkları ikinci değerli sürpriz ise Türk Silahlı Kuvvetlerimize birinci defa “havadan hassas deniz mayınlama harekâtı” yeteneği kazandıracak mayın konsept tahlili (UÇA) oldu.

KoçSavunma İdare Konseyi Lideri Mehmet Ali Akarca, IDEF’23’e bu yıl da Türk savunma sanayiini büyüten yenilikçi teknolojilerle katıldıklarını tabir ederek şunları söyledi: “Savunma endüstrileri, ülkelerin güvenliği ve huzuru açısından stratejik rollerinin yanı sıra iktisattaki tartıları prestijiyle da toplumsal refahın artışında yaşamsal bir misyon üstleniyorlar. Gelişmiş ülke ekonomilerinin iç dinamiklerinde kesinlikle güçlü bir savunma sanayiinin parmak izini görürsünüz. Bu alanda son yıllarda ülkemizde uygulanan özel kesim ve kamu işbirliklerinin hakikat modellerle isabetli sonuçlar elde ettiğini görmek kuşkusuz hepimizi gururlandırıyor. Bu gayretin en kıymetli ve somut örneklerinden biri olan MALAMAN akıllı deniz taban mayınını ve havadan hassas deniz mayını konsept tahlilini (UÇA) paydaşlarımızla birlikte IDEF’23’te güçlü bir halde sergilemekten onur duyuyoruz.