İnşaatta güzelleşme beklentisi durağanlaştı

İnşaatta güzelleşme beklentisi durağanlaştı
İnşaat gereci sanayi endeksi Haziran ayında 71,10 puan oldu.

ANKARA (İGFA) - Türkiye İMSAD İnşaat Materyali Sanayi Bileşik Endeksi sonuçlarını açıkladı.

Haziran 2023 sonuçlarına nazaran Bileşik Endeks, Haziran ayındaki çalışma gün sayısının azalmasına bağlı olarak bir evvelki aya nazaran 0,35’lik gerilemeyle 71,10 puana düştü.

Rapora nazaran, iktisatta rasyonel yere geri dönüşün inanç ve beklentiler üzerinde yarattığı optimistlik, haziran ayında yerini temkinli durağanlığa bıraktı.

Bu çerçevede İnanç Endeksi haziran ayında bir evvelki aya nazaran 0,47’lik düşüş ile 34,23 puana gerilerken, Faaliyet Endeksi ise 0,2’lik azalma ile 137,8 puan düzeyinde gerçekleşti.

Rapora nazaran sarsıntının olumsuz tesirlerini ve seçimlere ait belirsizlikleri büyük ölçüde geride bırakan inşaat gereci endüstrisi haziran ayında çalışma gün sayısında yaşanan kıymetli düşüşe takıldı.

Ekonomide rasyonel tabana geri dönüşün inanç ve beklentiler üzerinde yarattığı optimistlik de haziran ayında yerini temkinli bir durağanlığa bıraktı.

GÜVEN ENDEKSİ YURT İÇİNDE GERİLEDİ, İHRACAT PAZARINDA YÜKSELDİ

Ekonomi etrafları tarafından dikkatle izlenen Türkiye İMSAD raporuna nazaran; mayıs ayında besbelli bir yükseliş gösteren İnanç Endeksi Haziran ayında yine hudutlu ölçüde geriledi.

Raporda, iktisatta rasyonel yere geri dönüş tercih edilmesine karşın, inancın desteklenmesi için uygulamaların görülmesi gerektiği belirtildi.

Buna nazaran İtimat Endeksi haziran ayında bir evvelki aya nazaran 0,47’lik düşüşle 34,23 puana indi. Yurtiçi pazarlarda inanç haziran ayında sonlu ölçüde azalırken, ihracat pazarlarına olan inanç sonlu ölçüde yükseldi. Rapora nazaran iktisat siyasetlerinde rasyonel tabana geri dönüş maksadı de birinci kademede olumlu karşılandı. Lakin haziran ayında döviz kurları, maliyetler ve faizler tarafında kıymetli artışlar yaşanmasının faaliyetlere tesiri sınırlayıcı oldu.

Haziran ayında çalışma gün sayısının azalması ile bu tesirin tam olarak görülemediği, önümüzdeki aylarda siyasetlerin tesirlerinin daha net hissedileceği belirtildi.