Karakılçık buğdayında hasat sevinci

Karakılçık buğdayında hasat sevinci
Eskişehir Büyükşehir Belediye Lideri Yılmaz Büyükerşen’in elleriyle toprağa serptiği Anadolu’nun en eski tohumlarından olan karakılçık buğdayında birinci hasat Seyitgazi ilçesinde gerçekleştirildi.

ESLİŞEHİR (İGFA) - Uyguladığı başarılı projelerle çiftçilere can suyu olan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği yaparak cet mirası, Anadolu’nun en eski tohumlarından olan karakılçık buğdayı ve sazlık çavdarını kuru tarım denemeleri kapsamında Seyitgazi’de toprakla buluşturmuştu.

Seyitgazi Belediyesi’ne ilişkin tarlalara yapılan ekimlerle tohumda dışa bağımlılığa karşı bir adım daha atılırken, birinci tohumları toprağa Eskişehir Büyükşehir Belediye Lideri Yılmaz Büyükerşen’in serptiği topraklarda kuru tarım umudu birinci hasatla birlikte yeşermeye başladı.

Anadolu’nun en eski tohumlarından karakılçık buğdayının hasadı Büyükşehir Belediye Lideri Yılmaz Büyükerşen, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayşe Ünlüce, Odunpazarı Belediye Lideri Kazım Kurt, Seyitgazi Belediye Lideri Uğur Zirve, ilçe belediye meclis üyeleri ve çiftçilerin iştirakiyle gerçekleştirildi.

Burada bir açıklama yapan Lider Büyükerşen, “Bu çalışmada çok kıymetli çiftçilerimize, Seyitgazi Belediyemize ve karakılçık tohumlarını bizlere ulaştıran İzmir Büyükşehir Belediyemize çok teşekkür ediyorum. Bugün başlayan hasadımızla birlikte atalık tohumu biz de Seyitgazi çiftçilerimize yaygınlaştırmaya devam edeceğiz. Karakılçık çok verimli, cet yadigârı, genleriyle oynanmayan bir tohumdur. Genleriyle oynanmış yabancı tohumların yerini karakılçık tohumumuz alacak. Seyitgazi’nin verimli yerlerinde kuru tarım denemeleri yaparak tekrar kuru tarımın benimsenmesi, Anadolu’nun kadim ve sağlıklı tohumlarının tekrar ilişkin olduğu yerde umutlarımızı yeşertmesini çok önemsiyorum. İyi uğurlu ve bol bereketli olsun. Emeği geçen herkese tekrar teşekkür ederim.” diye konuştu.

Seyitgazi Belediye Lideri Uğur Zirve de çok değerli bir gün yaşadıklarını belirterek, “Dekar başına 20 kilogram karakılçık tohumu ekmiştik. Bugün dekar başına 500 kilogram rekolte bekliyoruz. Seyitgazi Belediyesi olarak hem yerlerimizi işleyelim, hem atalarımızın bu bölgede yıllar evvel ektiği buğdaylardan olan karakılçık buğdayını yetiştirelim istedik. Bu hasatla birlikte Büyükşehir Belediyemiz ile protokol kapsamında çiftçilerimize tohum takviyesi vereceğiz. Hocamıza, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterimize, Odunpazarı, Tepebaşı, Mahmudiye, Han Belediye Liderlerimize ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyor, Seyitgazi ilçemize güzel olsun diyorum.” dedi.

Odunpazarı Belediye Lideri Kazım Kurt da yapılan çalışmanın cet tohumunu yaşatarak tarımda yerli ve ulusal tohumun yaygınlaştırılması açısından çok kıymetli olduğuna dikkat çekerek bereketli bir hasat olmasını diledi.

Büyük Başkan Mustafa Kemal Atatürk’ün, Ali Numan Kıraç’ı görevlendirerek Eskişehir’den başlattığı kuru tarım projesinin devamı olarak nitelendirilen uygulama kapsamında sağlıklı cet tohumlarından karakılçık buğdayının yaygınlaştırılması, iklim krizinin yaşandığı bugünlerde susuzluğa karşı kuru tarımı öne çıkarmayı hedefliyor.