Kayseri ihracatı moralleri yükseltti

Kayseri ihracatı moralleri yükseltti
Kayseri Ticaret Odası İdare Şurası Lideri Ömer Gülsoy, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Haziran Ayı İhracat sayılarını kıymetlendirdi. Lider Gülsoy, Haziran ayında Kayseri’nin 291 milyon 126 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini söyledi.

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri Ticaret Odası Lideri Ömer Gülsoy, Haziran ayında Kayseri’nin 291 milyon 126 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini söyledi. Gülsoy, Kayseri’nin 2023 Ocak-Haziran devrini ise 1 milyar 804 milyon dolar ihracat ile kapattığını belirtti.

Başkan Gülsoy, “TÜİK bilgilerine nazaran 2023 yılı Haziran ayı ihracatımız 291 milyon 126 bin dolar olarak gerçekleşmiştir. Geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 19,48 azalış yaşanmıştır. 2023 Mayıs ayına kıyasla yüzde 11,22 oranında azalış görülmüştür. Kayseri olarak İthalatımız ise Haziran ayında 129 milyon 96 bin dolar olmuştur. Azalış oranı geçtiğimiz yıla oranla yüzde 17,11 oranında gerçekleşmiştir. Bir evvelki aya nazaran azalış oranı ise yüzde 16,22.’dir. İhracatımızın ithalata oranla 2 katını aşmış olması, kentimizin ihracatının karşılama oranına verdiği dayanağı göstermektedir.

2023 yılı Haziran periyodunda ihracat pazarlarımız; Irak, Almanya, Romanya, Avusturya, ABD, İtalya, Birleşik Krallık, İsrail, Polonya ve Fransa’dır. Kayseri’den Haziran ayında 152 ülkeye ihracat gerçekleştirilmiştir.” tabirlerini kullandı.

Kayseri ihracatının dallar bazında tahlilini yapan Lider Gülsoy, “Türkiye İstatistik Kurumu’nun belirlediği bölümlerden Elektrik Elektronik, Makine Aksamları, Çimento Cam Seramik ve Toprak Eserleri, Halı üzere kesimlerde artış yaşanırken Mobilya Kağıt ve Orman Eserleri, Demir ve Demir Dışı Metaller, Çelik, Dokuma ve Hammaddeleri, Madencilik Eserleri üzere bölümlerde azalış gerçekleşmiştir.“ dedi.