Kayseri iş dünyasından 'finansman' vurgusu

Kayseri iş dünyasından 'finansman' vurgusu
Kayseri Ticaret Odası (KTO) Temmuz Ayı Meclis Toplantısı, Organize Sanayi Bölgesi Lideri Mehmet Yalçın’ın iştirakiyle gerçekleştirildi.

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kent ve ülke ekonomisindeki şimdiki gelişmeleri kıymetlendiren Kayseri OSB Lider Ömer Gülsoy, “İş dünyamız finansmana erişmede hala dertler yaşıyor. Güçlü bir formda kredi düzeneğinin devreye girmesini bekliyoruz” dedi. OSB Lideri Yalçın’da “ İdare olarak tek maksadımız var, bu kente katkı sunmak, iktisadına katkı sağlamak, bu kenti geliştirmek.” diye konuştu.
Kayseri Ticaret Odası (KTO) Temmuz ayı olağan meclis toplantısı Meclis Lideri Cengiz Hakan Arslan Başkanlığında M. Rifat Hisarcıklıoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Lideri Mehmet Yalçın’ın konuk olduğu toplantıya Lider Ömer Gülsoy, KTO İdare Heyeti üyeleri, OSB İdare Heyeti Üyeleri Zafer Baktır ve Nuri Çetinçağlar, Kontrol Şurası Üyesi Mustafa Gengeç, Bölge Müdürü Abdulmenap Esko, KTO Meclis üyeleri ve Basın mensupları katıldı.

Saygı duruşundu bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının akabinde görüşülen gündem unsurları kabul edildi. Toplantıda, ay içerisinde yapılan faaliyetlere de yer verildi.

Meclis toplantısında ülke gündemini, global, bölgesel ve ekonomik gelişmeleri kıymetlendirerek Odanın çalışmalarıyla ilgili meclis üyelerini bilgilendiren Kayseri Ticaret Odası (KTO) İdare Heyeti Lideri Ömer Gülsoy, “15 Temmuz günü hain FETÖCÜ darbe kalkışmasının 7. yıl dönümünü geride bıraktık. İktisadı güçlü, amaçları büyük Türkiye mefkuresini sürdüreceğiz. Hain darbe teşebbüsünün gecesinde ulusal iradeden öbür hiçbir iradeyi kabul etmedik dedik, bugünde, yarında ebediyen etmeyeceğiz.” tabirlerini kullandı.

“VERGİNİN TABANA VE TAVANA ADİL VE EŞİT YAYILMASI GEREKİYOR”

Son periyotta yaşanılan ekonomik gelişmelerin, en değerli gündem hususu olduğunu belirten Gülsoy, “Son fiyat artışlarının, ekonomimizde kayıt dışılığı arttıracağı konusunda telaş duyduğumuzu belirtmeden geçemeyeceğim. Karşımızda üretenler, emek verenler, bireyler ve işletmeler açısından çok ta adil olmayan bir tablo var. Verginin tabana ve tavana adil ve eşit halde yayılması, bütçe disiplini ismine dolaylı vergilere ağırlaşarak enflasyon üzerinde ek baskı yaratmaktan daha makul bir siyaset olacaktır. Gelir vergisi dilimlerinin güncellenmesinden kamunun önemli tasarruf önlemlerine, yeni ek önlemler ve düzenlemelerin hayata geçirilmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Asgari fiyattaki vergi dilimlerine değinen Lider Gülsoy, “SGK ile ilgili üst limitler buna nazaran düzenlemediği için net, brüt ortasındaki makas olumsuz bir biçimde yürüyor. Bu vergi dilimlerinde taban fiyatı artışı dikkate alınarak kayıplarımıza da telafi edilecek formda revize edilmesini talep ediyoruz.” dedi.

“PARASAL SIKILAŞMA ÜRETİM BANTLARINI YAVAŞLATMAMALIDIR”

Türkiye Merkez Bankası’nın faiz artışını, fiyat istikrarının sağlanmasını, ve finansal istikrarın güçlenmesi için kıymetli bulduklarının altını çizen Gülsoy, “Faiz, kur ve enflasyon üçlüsü ne kadar kıymetli ise üretim, istihdam ve ihracat üçlüsü de en az o kadar kıymetli ve o kadar vazgeçilmezdir. Mali sıkılaşma üretim bantlarını yavaşlatmamalıdır. Sağlıklı işleyen bir kredi düzeneği üretimin, istihdamın ve ihracatın olmazsa olmazıdır. Ekonomik istikrarında temel yapı taşlarından biridir. Kredi düzeneğindeki bozulma yalnızca finansman muhtaçlığı bulunan işletmeleri etkilemekte kalmaz, domino tesiriyle tüm piyasada aksilikler oluşturabilir. Hasılı; Kur, faiz ve enflasyonun istikrarda gitmesini bekliyoruz. Üretim, istihdam, yatırım ve ihracat odaklı gözetici yeni önlemlerin alınması ve mevcut önlemlerin de devam etmesi gerekiyor. Bilhassa ihracatın artması için bir ekip kolaylıkların, teşvik ve dayanakların artarak devam etmesini bekliyoruz. “ tabirlerini kullandı.

“İŞ DÜNYAMIZ FİNANSMANA ULAŞMADA HALA BADİRELER YAŞIYOR”

İş dünyasının finansmana ulaşmada hala kahır yaşadığını tabir eden Gülsoy, “Bu hususta yeni ve tesirli iletiler beklediğimizin altını çizmek istiyorum. Güçlü bir biçimde kredi düzeneğinin devreye girmesini bekliyoruz. Biliyoruz ki üretim ve ihracat olmadan ekonomik büyümeyi ve istikrarı sağlamak mümkün olmayacaktır. İşletme sermayesine gereksinimimiz olduğunu buradan belirtmek istiyorum. Bu noktada finans dünyasının gerçek dala takviye olmasını bekliyoruz. Bankalar gerçek bölümle birlikte varlık bulur. Bu nedenle bankalarımızdan bu süreçte daha fazla dayanak bekliyoruz. Özel dalın Finansa erişim kanallarının önündeki pürüzlerin süratle kaldırılması ve iktisadın de büyümesi bu halde büyümesi mümkün olabilir. ” dedi.

“ENFLASYON VE CARİ AÇIK SORUNU TIPKI ANDA ÇÖZÜLMELİ”

Yeni Ekonomik Model’den rasyonel iktisat siyasetlerine geçişi temel alan istikrar programının kalıcı muvaffakiyetinde, enflasyon ve cari açık sıkıntısının tıpkı anda çözülmesi kıymetli olduğunu belirten Lider Gülsoy, kelamlarını şöyle sürdürdü. “Bugün bütçe, cari ve dış ticaret açığı üzere üç temel alanda açık veriyoruz. İthalat ve ihracat ortasında oluşan önemli makas, iktisatta aranan istikrar için büyük bir risk teşkil ediyor. İşte bu tabloda üretimden ihracata her alanda verimlilik artışı yaratmak önceliğimiz olmalı. Tıpkı vakitte enflasyon ile en uygun uğraş sistemi de işletmelerde verimlilik ile eserlerde katma kıymet artışından geçiyor. “

“ORTA ANADOLU ÜRETİM HAVZASI’NI HAYATA GEÇİRMELİYİZ”

Konuşmasında sarsıntı felaketinin tesirlerine değinen Lider Gülsoy, “Marmara Havzası doldu. Mümkün bir zelzele ise felaketimiz olur. Bu sebeple bir an önce Orta Anadolu Üretim Havzası’nı hayata geçirmeliyiz. Kentin tüm dinamikleriyle birlikte sahip çıkar, önünü açarız.” tabirlerini kullandı.

“OTOBAN OLURSA İHRACATTA İKİYE KATLARIZ”

Kayseri’nin 2022 yılında 4 milyar dolara yakın ihracat gerçekleştirdiğini belirten Lider Gülsoy, “Her vakit şunu söylüyorum. ‘Ulaşım olmadan ticaret olmaz’ Kentimizin raylı ve havayolu nakliyatı alanında yatırımlara gereksinimi var. Ulaşım sorunlarımız çözülür, otoban ilişkilerimiz yapılırsa ihracatımızı ikiye katlarız. Yabancı yatırımcıyı kentimize çok daha rahat getiririz. Bu noktada her türlü işbirliğine hazırız. Kayseri İş dünyası olarak yeni seçilen Milletvekillerimizden, Bakanlarımızdan en kıymetli ve acil beklentimiz otoban ilişki yollarımızı, raylı taşıma ve gümrüklü hava yolu kargo nakliyatının bir an evvel hayata geçirilmesinde noktasında gerekli çalışmaları yapacaklarına inancımız tamdır.” diye konuştu.