Kayseri OSB'den 24 Temmuz iletisi

Kayseri OSB'den 24 Temmuz iletisi
Kayseri OSB Lideri Mehmet Yalçın, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı hasebiyle bir bildiri yayımladı.

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri OSB Lideri Mehmet Yalçın, iletisinde şu sözlere yer verdi: “24 Temmuz 1908’de basında sansürün kaldırılması ile demokrasi ve özgürlük yolunda değerli bir adım atılmıştır. Böylece toplumun haber alma özgürlüğünün dönüm noktası olan 24 Temmuz günü, “Gazeteciler ve Basın Bayramı” olarak kutlanmaktadır.

Çağdaş dünyanın en temel insan haklarından olan, haber alma, yayma ve söz özgürlüklerinin en tesirli aracı basındır. Farklı görüş ve fikirlerin seslendirilmesinde ve ortak yaşama kültürünün gelişmesinde basınımızın değerli misyonlar üstlendiği bir gerçektir. Kamu ismine hareket ederek gerçek ve gerçek haberlerle kamuoyunu aydınlatan basının, şeffaf ve hesap verebilir bir idare anlayışının oluşumuna ve demokrasinin yerleşip güçlenmesine de kıymetli katkılarda bulunmaktadır.

Milletin gözü, kulağı ve sesi olan basın, kamuoyunun haber alma hakkına katkıda bulunma vazifesini prensipli ve tarafsız gazetecilik anlayışı içerisinde muvaffakiyet ile yerine getirmektedir. Demokratik kültürün ayrılmaz bir modülü olan basın kuruluşlarımızın; etik bedellere ve hukuka uygun, tarafsızlık içinde, gerçek haber yapması, kişi haklarına ve özel hayata saygılı, toplumun hassasiyetlerine itina gösteren bir formda misyon yapması büyük kıymet taşımaktadır.

Bu vesileyle, Kayseri’de özveriyle misyon yapan mahallî gazete, mecmua, radyo, internet haber siteleri, haber ajansları temsilcileri başta olmak üzere bütün basın mensuplarımızın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutluyor, çalışmalarında muvaffakiyetler diliyorum. Toplumu bilgilendirme yolunda emek verip hayata veda eden tüm gazetecilere de Büyük Allah’tan rahmet diliyorum.”