Kayseri OSB'den haziran ihracatı yorumu

Kayseri OSB'den haziran ihracatı yorumu
Kayseri OSB Lideri Mehmet Yalçın, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Haziran Ayı dış ticaret sayılarını kıymetlendirdi.

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri OSB Lideri Mehmet Yalçın, “Haziran ayında Kayseri 291 milyon 126 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. İhracatımız; 2023 yılı Ocak-Haziran periyodunda ise 1 milyar 804 milyon dolar oldu. İhracatımızdaki yavaşlamanın sürmesi gerçek dala yönelik yeni düzenleme ve dayanakların ehemmiyet gösterdiğini ortaya koymaktadır” dedi.

Yalçın, Türkiye’nin dış ticaret sayılarına dikkate çekerek, “İhracat 2023 yılı Haziran ayında, bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 10,5 azalarak 20 milyar 904 milyon dolar, ithalat yüzde 17,5 azalarak 26 milyar 64 milyon dolar olarak gerçekleşti. İhracat 2023 yılı Ocak-Haziran devrinde bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 1,9 azalarak 123 milyar 341 milyon dolar, ithalat ise yüzde 4,1 artarak 184 milyar 576 milyon dolar oldu.” tabirlerini kullandı.

Başkan Yalçın, “Kayseri olarak Haziran ayı ihracatımızda 2022 yılı tıpkı ayına nazaran yüzde 19,48 azalış yaşanmıştır. 2023 Mayıs ayına kıyasladığımızda ise yüzde 11,22 oranında azalış görülmektedir. İthalatımız ise Haziran ayında 129 milyon 96 bin dolar olmuş ve azalma sürmüştür. Geçtiğimiz yıla oranla yüzde 17,11 oranında gerileyen ithalatımız bir evvelki aya nazaran ise yüzde 16,22 düşmüştür.” biçiminde konuştu.

Kayseri’nin ihracatının ithalatının 2 katını geçen bir oranı yakalıyor olmasını büyük bir değere sahip olduğunu vurgulayan Lider Yalçın, “Kayseri’den Haziran ayında 150’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştirilmiştir. 2023 yılı Haziran devrinde esas ihracat pazarlarımız; Irak, Almanya, Romanya, Avusturya, ABD, İtalya, Birleşik Krallık, İsrail, Polonya ve Fransa’dır. Her ne kadar dış ticaret hacminde düşüş yaşansa da, ihracatımız ithalatı karşılamadaki gücü, gözden kaçırılmaması gereken bir bahistir.” diye konuştu.

Başkan Yalçın, değerlendirmesini şöyle sürdürdü:

“Merkez Bankası tarafından alınan kararların yansımalarının görülmeye başlanmasıyla birlikte yaşanan nakdî sıkılaşma, üretim yapan istihdam sağlayan ve ihracatta başı çeken dalların kaynaklara ulaşımında kahırlara yol açmaktadır. İhracattaki düşüş trendini kırmak ve üst taraflı harekete geçirmek için gerçek dala yönelik kredi dayanaklarının yeni bir anlayışla düzenlemesini bekliyoruz. Üretim ve ihracat olmadan iktisatta büyüme ve istikrar sağlamak mümkün görünmemektedir. Endüstriciler olarak en büyük beklentimiz, yapısal mali düzenlemeler sürerken krediye ulaşma imkânlarının önünün de açık tutulmasıdır. Böylesine kıymetli bir periyotta finans kesimi aktörlerinin gerçek dalı yalnız bırakmayacağına, Kayseri olarak ihracattaki 100. yıl amacımıza ulaşacağımıza inanıyoruz. Gelecek günlerin bizler için daha hoş olması dileklerimle, en şiddetli şartlarda yatırım yaparak istihdam oluşturan ve ihracat sağlayan tüm firmalarımızı tebrik ediyorum.”