KAYSO'dan üretim bildirisi

KAYSO'dan üretim bildirisi
Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı Kayseri Valisi Gökmen Çiçek’in iştiraki ile KAYSO meclis salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya KAYSO meclis üyeleri, meslek komitesi üyeleri, disiplin şurası üyeleri ve yüksek istişare şurası üyeleri katıldı.

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Toplantının açılış konuşmasını yapan KAYSO Meclis Lideri Abidin Özkaya, işletmelerde çalışacak eleman ve EYT kaynaklı finansman kasveti yaşadıklarını söz ederek, “Son devirlerde vergi ve harçlardaki artışlar, bilhassa akaryakıttaki yüksek oranlı ÖTV düzenlemesi, sanayi üretiminde rekabeti zorlaştırmaktadır. Bu artışları enflasyon ve kayıt dışı ile çabayı olumsuz etkileyeceği bedellendirilmektedir. İstihdam, üretim ve ihracata dayalı iktisat modelimizi daha da güçlendirmemiz gerekirken, üretim maliyetlerinin daima ve meçhul halde artıyor olması, küresel piyasalarda Türk ihraç eserlerinin pazar kaybına, uzun yıllar sonucu kazanılan müşterilerin, rakip ülkelere kaptırılmasına yol açmaktadır” dedi.

Firmaların finansmana erişimde zorluklar yaşadığına değinen Özkaya, “Son yıllarda kamu bankaları aracılığı ile yapılan piyasa regülasyonu ve kerdi takviyesinin azalmış olması, firmalarımızın finansmana erişimini zorlaştırmaktadır. Bunlara ilaveten yurt dışındaki resesyon ve sakinlik beklentileri ihracatımızı olumsuz etkilemeye başlamıştır. Tüm bu risklere karşın üretim, istihdam ve ihracat yapan firmalarımız korunmalı ve desteklenmelidir” diye konuştu.

Tüzel bireylerin kullandığı ticari kredi kartlarındaki taksit sonlandırmasının şimdi çözülmediğini de söz eden Özkaya, her ne kadar kredi kartı çekiminde uygulanan menkul değer tesis oranının düşürülmüş olsa da, atılan adımın olumlu olduğunu lakin kâfi olmadığını söyledi. Özkaya, ticari hayatın sigortası olan kayıt dışı ile uğraşta en faal yol olan şirket kredi kartlarında taksit uygulamasının yaygınlaştırılarak cazip hale getirmesi gerektiğini söyledi.

Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) İdare Konseyi Lideri Mehmet Büyüksimitci, sarsıntı bölgesinde ve kentimizde yaptığı hizmetlerden ötürü Vali Gökmen Çiçek’e teşekkür etti.

Uyuşturucu ile gayrette Vali Çiçek’in sonuna kadar yanlarında olduklarını söz eden Lider Büyüksimitci, “Sayın Valim, zehir tacirlerine karşı verdiğiniz kararlı çabayı takdir ediyor, sonuna kadar destekliyoruz. Sizin tabirinizle, inşallah bu kentte uyuşturucunun kökünün kazınacağına inancımız tamdır. Bu uğurda uğraş veren tüm kolluk kuvvetlerimize sizin şahsınızda teşekkür ediyorum” dedi.