Kazakistan pazarı Türk deri bölümünü büyütüyor

Kazakistan pazarı Türk deri bölümünü büyütüyor
Türk deri dalı, 29 Temmuz – 2 Ağustos tarihleri ortasında Kazakistan’a “Sektörel Ticaret Heyeti” yapmaya hazırlanıyor.

İZMİR (İGFA) -Son 2 yıldır Kazakistan’ı radarına alan Türk deri kesimi 2023 yılının birinci yarısında Kazakistan’a ihracatını yüzde 124’lük rekor artışla 10,6 milyon dolardan 24 milyon dolara çıkardı.

2021 yılı Ekim ayında Kazakistan’a yaptıkları inceleme heyeti ve pazar araştırması sonucunda, Kazakistan pazarında daha güçlü bir pozisyona gelebileceklerini gördüklerini ve Kazakistan’ı gaye pazar olarak seçtiklerini lisana getiren Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri Erkan Zandar, ihracat sayılarındaki gelişimin tespitlerini haklı çıkardığını kaydetti.

Türkiye ve Kazakistan ortasındaki tarihi bağların iki ülke ortasındaki dış ticaretin gelişimine taban hazırladığını aktaran Zandar, “Kazakistan’da, Türk ihraç eserlerinin marka pahası hayli yüksek. Birebir vakitte güçlü kültürel iş birliklerimizin olması, iki ülke ortasındaki ticaretimize olumlu yansıyor. 2023 yılının birinci yarısında Türkiye’den Kazakistan’a yapılan toplam ihracat yüzde 60’lık artışla 541 milyon dolardan 864 milyon dolara çıkarken, Deri kesimimiz daha başarılı bir ihracat artış seyri ortaya koydu. İhracatımızındaki bu artışı devamlı kılmak istiyoruz. Bu maksatla 17 firmamızla Kazakistan’a gidiyoruz. Kazakistan tarafından da 250 civarında firmanın katılmasını bekliyoruz” formunda konuştu.

Kazakistan programı sırasında birinci olarak fuar alanı ve toptan pazar yerlerini ziyaret edecekleri bilgisini veren Zandar, iki gün mühletle ikili iş görüşmeleri yaparak programı tamamlayacaklarını kelamlarına ekledi.

Türkiye, 2023 yılının Ocak – Haziran periyodunda Kazakistan’da deri ve deri eserleri ihracatını yüzde 124’lük artışla 10,6 milyon dolardan 24 milyon dolara çıkarırken, ayakkabı ihracatı 16,5 milyon dolarla aslan hissesini aldı. Deri konfeksiyon dalı Kazakistan’a 3,2 milyon dolarlık ihracat yaparken, saraciye bölümü 1,5 milyon dolarlık ihracat performansı ortaya koydu.