KDV Artırıldı! Telefon Fiyatlarında Bir Zam Daha Gelecek

KDV Artırıldı! Telefon Fiyatlarında Bir Zam Daha Gelecek
Resmi Gazete'de yayınlanan kararla birlikte mal ve hizmetlere uygulanan Katma Değer Vergisi (KDV) tutarları ciddi oranlarda yükseltildi. Yüzde 18 olan KDV oranı yüzde 20'ye çıkarılırken, yüzde 8 olan oran da yüzde 10'a yükseltildi. Bu değişiklik sonucunda akıllı telefonlar da dahil olmak üzere birçok üründe zam beklentisi oluştu. Özellikle geçtiğimiz hafta zamlanan iPhone'ların da bu artıştan etkileneceği düşünülürken yeni fiyatlar araştırılmaya başlandı.

Yeni KDV Oranları Ne Zaman Yürürlüğe Giriyor?

Yeni KDV oranları 10 Temmuz 2023 tarihinde yürürlüğe girecek. Bu tarihten itibaren neredeyse tüm ürünlerin fiyatlarında değişiklik yaşanacak çünkü zamların yanı sıra direkt olarak vergide bir yükseltme yapıldı. Türkiye'ye giriş yaptığında çeşitli vergilere tabi tutulan akıllı telefonlardan alınan vergi oranları şöyle:
  • Kültür Bakanlığı Payı (%1)
  • TRT Bandrolü (%12)
  • Özel Tüketim Vergisi (%25 /%40 /%50)
  • Katma Değer Vergisi (%20)
ÖTV oranı telefon fiyatına göre farklılık gösterse de pratikte gümrük fiyatı ÖTV'siz fiyatı bin 500 TL altında olanlardan yüzde 25, 3 bin TL'yi aşmayan telefonlarda yüzde 40 ve 3 bin TL üzerindeki telefonlar için de yüzde 50 ÖTV uygulanacak. Son olarak da KDV, artık yüzde 20 oranında alınacak.