Kent içi lojistikte elektrik araç kullanan birinci marka oldu

Kent içi lojistikte elektrik araç kullanan birinci marka oldu
Ford Otosan iş birliği ile kent içi lojistik operasyonunda elektrikli araç kullanan birinci marka Algida Türkiye oldu.

İSTANBUL (İGFA) - Türkiye’nin dondurmacısı Algida, Ford Otosan ile gerçekleştirdiği iş birliğiyle yüzde yüz elektrikli Ford E-transit araçları, dağıtım ağına katarak bir prensip imza attı.

Araçların teslim merasimi, Rahmi Koç Müzesi’nde, Unilever Türkiye, Algida ve Ford Otosan yetkililerinin iştirakiyle gerçekleşti.

Unilever Türkiye ve Orta Doğu Dondurma Genel Müdürü Toloy Tanrıdağlı “Türkiye’de bir prensip imza atıp dağıtım ağımıza kattığımız yüzde 100 elektrikli araçlarımızla, operasyonumuzdaki karbon salımını yılda yaklaşık 125 ton azaltmayı hedefliyoruz” dedi.

Tanrıdağlı, “Türkiye’nin dondurmacısı Algida olarak hem ülkemize hem de dünyamızla memnunluğu paylaşırken, dünyanın önde gelen dondurma şirketi olarak sorumluluklarımızın farkındayız. Ekosistemimize duyduğumuz saygıyı geçtiğimiz yıldan bu yana dünya genelindeki 3 milyon, Türkiye’deki 260.000 adet dondurma kabinimizin 1 senede harcadığı toplam enerjiyi hesaplayıp yenilenebilir güce dönüştürürerek gösteriyoruz. Kabinlerimizin sarf ettiği güç ölçüsü kadar yenilenebilir güç üreten tesislere dayanak sağlayarak karbon ayak izimizi azaltmayı hedefliyoruz. I-REC yenilenebilir güç sertifikası ile satın aldığınız elektriğin memleketler arası piyasalarda yenilenebilir güç kaynaklarından sağlandığını belgeliyoruz. Bugün ise Ford Otosan iş birliği ile Türkiye'deki kent içi araç filomuza birinci elektrikli araçları dahil ettik. Operasyonumuzdaki karbon salımını yılda yaklaşık 125 ton azaltmayı hedefliyoruz.” dedi.

Araçların bölüm teslim merasimi sırasında Ford Türkiye İş Alanı Önderi Özgür Yücetürk, Unilever çatısı altındaki dondurma devi Algida ile iş birlikleri hakkındaki memnunluğunu aktardı.