Kimya Teknoloji Merkezi faaliyete geçiyor

Kimya Teknoloji Merkezi faaliyete geçiyor
Türk kimya kesimi ihracatının çatı kuruluşu İstanbul Kimyevi Unsurlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından hayata geçirilen Kimya Teknoloji Merkezi (KATİM A.Ş) 2024’ün birinci yarısında faaliyete geçmek üzere son hazırlıklarını tamamlıyor.

İSTANBUL (İGFA) - Türk kimya kesimi ihracatının çatı kuruluşu İstanbul Kimyevi Hususlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından hayata geçirilen Kimya Teknoloji Merkezi (KATİM A.Ş) 2024’ün birinci yarısında faaliyete geçmek üzere son hazırlıklarını tamamlıyor.

İKMİB tarafından yüksek teknolojili ve katma bedelli yerli eser geliştirme vizyonu ile hayata geçirilen ve Türkiye’de bir birinci olacak Kimya Teknoloji Merkezi (KATİM A.Ş), dalın ihracatını artırmak ve dışa bağımlılığı azaltmak emeliyle teknoloji, inovasyon ve sürdürülebilirlik temellerinde faaliyet gösterecek. KATİM A.Ş’nin faaliyete geçmesi için hazırlıklar devam ediyor.

İhracatçılarımızın gereksinimi olan ve milletlerarası geçerliliğe sahip sertifikaların verileceği, gelişmiş bir Ar-Ge merkezi vazifesi üstlenecek Kimya Teknoloji Merkezi, Türkiye’nin en büyük tematik teknoparkı Bilişim Vadisi’nde 4 katlı bir binada, bin 700 metrekaresi girişimcilere özel alt yapı ile hazırlanmış bir girişimcilik ve kuluçka merkezi olmak üzere yaklaşık 4 bin metrekarelik alanda, akredite edilmiş test ve tahlil laboratuvarları, dijital kütüphanesi ile kimya ve irtibatlı dallardaki tüm start-up ekosisteminin faydalanacağı bir buluşma noktası olarak hizmet verecek. KATİM A.Ş’nin ihracatçılara sunacağı test ve tahlil hizmetleri kapsamında her yıl 7,2 milyon dolarlık tasarruf sağlanması bekleniyor.