Konut sahipleri meskenlerini satıyor

Konut sahipleri meskenlerini satıyor
TÜİK tarafından açıklanan iki aylık ortalamalara nazaran Temmuz ayı kira artış oranı %57,45 olarak belirlendi.Ancak konutlarda kira artışında yüzde 25 hududu olduğu için bu oran yalnızca işyerleri için uygulanıyor.

İSTANBUL (İGFA) - Son periyotta yüzde 25 artış sonu mesken sahipleri ve kiracılar ortasında büyük tartışmalara yol açıyor. Birçok mesken sahibi yüzde 25 sonuna uymuyor. Tügem Üyesi, Gayrimenkul Uzmanı Gülcan Altınay, konut sahiplerinin kira artış oranının enflasyonun altında kalmasından şikayetçi olduğunu ve mesken sahiplerinin birçoğunun meskenlerini satmayı düşündüğünü söyledi.

“KİRA ARTIŞ ORANLARI ÜRETİCİNİN BELİNİ BÜKTÜ”

Temmuz ayında kira artış oranının yüzde 57,45 olarak açıklanmasının akabinde işyeri sahipleri de kara kara düşünmeye başladı. Kira fiyatlarının çok süratli artmasından şikayetçi olan üretici kiralık yer bulmakta meşakkat çekiyor. Gayrimenkul Uzmanı Gülcan Altınay: “Üretici, yerlerin kira fiyatlarındaki artış sebebiyle kiralık işyerlerine yöneldi. Kiralık iş yerlerinde talebin artmasıyla birlikte arzda zahmet yaşanıyor. Bu da iş yerleri kiralarının artmasını beraberinde getirdi. Üretici karlılık oranının düşmesinden şikayetçi. Yapacakları üretimi artırmayıp mevcut olanı müdafaaya yöneleceklerinden bahsediyorlar.” diye konuştu.

KONUTTAKİ KİRA ARTIŞLARI DUR DURAK BİLMİYOR!

Geçen yıl ile bu yılki kira fiyatları ortasında uçurum gitgide açılıyor. Düğün dönemi içinde olunması ve okul periyodunun yaklaşmasıyla mesken bulma kasveti gitgide artıyor. Bir hafta içinde hatta günler içinde bile kiralar önemli oranda yükselebiliyor. Örneğin İzmir’de geçen hafta 12 bin olan kira bu hafta 15 bin olarak karşımıza çıkabiliyor. Konut sahipleri konutları kiralarken mukavelenin bir yıl sonra raiç bedel üzerinden güncelleneceğini söylüyor. Ancak yasal olarak bu türlü bir hakları yok. Mukaveleler kendini her yıl yeniler.

KONUT ALAMAYAN ARSA VE TARLAYA YÖNELİYOR

Arsa ve tarlaya pandemi sonrası artan ilgi, konut fiyatlarının yükselmesiyle sürat kesmeden devam ediyor. Artan fiyatlar nedeniyle mesken alamayanlar arsa ve tarlaya yöneliyor. Yılın birinci yarısı konut satışları yüzde 22 gerilerken, arsa ve tarla satışları ise arttı. Yılın birinci altı ayında konut satışları geçen yılın tıpkı devrine kıyasla yüzde 22.1 düşüşle 565 bin 779 olarak gerçekleşti. İstanbul Gayrimenkul Değerleme datalarına nazaran, ofis, dükkân, arsa ve tarladan oluşan konut dışı gayrimenkul satışı ise 800 bine yaklaştı. Bunun da büyük çoğunluğunun arsa ve tarla olduğu öngörülüyor.

TRAKYA BÖLGESİNDE YERE İLGİ SÜRÜYOR

Trakya bölgesinin son devirde pahalanmasının en değerli sebeplerinden birisi en son yaşadığımız Kahramanmaraş merkezli zelzele felaketi olduğuna dikkat çeken Gülcan Altınay, “Deprem riski taşımayan ilimiz olarak açıklandıktan sonra beşerler göç dalgası oluşturdu ve yatırımlarını Trakya’ya yaparak değerlemesini sağladılar” dedi. Bilhassa Kırklareli’ne ağır bir ilgi olduğunu söyleyen Altınay, “Düz ve geniş arazi yapısına sahip bir kent olan Kırklareli’nde kente ve yerleşime uzak bölgelerde de imarlı arsa bulmak mümkün olabiliyor. Seçenekler hayli fazla. Bölgeye arsa ve tarla yatırımı yapmanın mantıklı olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

YABANCI FİRMALARIN YENİ GÖZDESİ TRAKYA

Türkiye’de konut kiralarının yanı sıra iş yeri ve fabrika kiralarında da önemli oranda artış oldu. Rusya-Ukrayna savaşının akabinde Rusya’da fabrikası olan firmalarınTürkiye’yi tercih etmeye başladığını söyleyenGayrimenkul Uzmanı Gülcan Altınay “Bizzat kendim kiraya fabrika verdim. Yurtdışında üretim yapan endüstriciler eserlerinde Made in Türkiye yazmasını ve Türkiye’nin lojistik alt yapısından yararlanmanın daha avantajlı olduğunu düşünüyor. Lübnan’da fabrikası olan bir müşterim Türkiye’ye yatırım yapmak istiyor. Oradaki ekonomik krizden ötürü oradaki fabrikasını kapatmayı düşünüyor. Yatırımcılar öncelikle kiralık fabrika ile başlamak istiyorlar daha sonra vatandaşlık alarak fabrika satın alımına yöneliyorlar” dedi.