Konut satışlarının en sert düşüşü

Konut satışlarının en sert düşüşü
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan datalara nazaran, ülke genelinde haziranda yapılan konut satışları bir evvelki yılın birebir ayına nazaran yüzde 44.4 azalarak 83 bin 636 oldu.

İSTANBUL (İGFA) - Satışlar Ocak-Haziran periyodunda de yüzde 22,1 oranında azaldı. Konut satışlarında İstanbul ,2 ile en yüksek hisseye sahip oldu. Satış sayılarına nazaran İstanbul’u %8,8 hisse ile Ankara, %5,4 hisse ile Antalya izledi. Yıl boyunca konut satışlarında tesirli olan düşüş ivmesi, böylelikle Temmuz 2021’den bu yana da en sert gerilemeyi yaşamış oldu.

“YABANCIYA SATIŞ AZALMAYA DEVAM EDECEK”

Yabancılara yapılan konut satışları Haziran ayında bir evvelki yılın birebir ayına nazaran yüzde 69,6 oranında azalırken, konut satışları içinde hissesi %3,1 oldu. Yabancılara yapılan konut satışları da haziran ayında bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 69.6 azalarak 2 bin 625 oldu. Yabancılar en çok Antalya’dan konut aldı. Yabancıya konut satışında çok önemli bir azalma olduğunu söyleyen Tüm Teşebbüsçü Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) İdare Konseyi Üyesi Dr. Mustafa Koçak, “Haziran ayında, geçen yılın birebir ayına nazaran yaklaşık %70 daha az satış gerçekleşti. Bu yılın başından beri yabancıya satış daima azalma eğiliminde. Önümüzdeki periyotlarda de bu azalma devam edecektir” dedi.

İPOTEKLİ SATIŞLAR ÇAKILDI

Türkiye genelinde ipotekli (kredili) konut satışları Haziran ayında bir evvelki yılın birebir ayına nazaran %66,8 azalış gösterirken, toplam konut satışları içinde ipotekli satışların hissesi ,1 olarak gerçekleşti. Ocak-Haziran periyodunda de ipotekli konut satışları bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran %28,6 azaldı. Dr. Mustafa Koçak, ipotekli satışların azalmasında kredi oranlarının yükselmesi ve verilen kredi ölçülerinin az olmasının tesirli olduğunu söyledi..

“SATIŞLAR DURDU FAKAT FİYATLAR DÜŞMEDİ”

Normal kurallarda satış adetlerindeki bu derece azalma sonucunda, fiyatların düşmesi gerektiğini söyleyen TÜGEM İdare Konseyi Üyesi Dr. Mustafa Koçak, “Ancak enflasyon, döviz kuru üzere etkenler fiyatın düşmesi önündeki maniler olarak ortaya çıkıyor. Son aylarda konut fiyatlarındaki artış suratlarında önemli bir yavaşlama kelam konusu olmaya başladı. Fakat fiyatların düşmediğini söyleyebilirim. Piyasadaki durağanlığın sebebi de bu. Enflasyon hala yüksek, dolar artıyor. Konut sahipleri de bu sebeplerden ötürü meskenlerinin fiyatlarını artırmak istiyor. Lakin alıcılar da mesken alamıyorlar. Bu da satış adetlerinde azalmayı ortaya çıkarıyor. Piyasa bu türlü devam ederse, bu direnç önümüzdeki günlerde kırılacak ve mühlet daha konut fiyatlarının durağan seyretmeye devam edeceğini düşünüyorum” diye konuştu.

--

Green Pr