Korkutan dolar varsayımı

Korkutan dolar varsayımı
Dünyaca ünlü Deutsche Bank, yıl sonu dolar/TL kestirimlerini üst istikametli revize etti. Alman banka, 2023 sonu için kestirimini 27 TL'den 32 TL'ye çıkarırken, 2024 sonu için ise 35 TL olarak açıkladı.

Türkiye'de faiz artışlarına karşın temmuz ayında enflasyon yüzde 9,49 artarak aylık bazda 1,5 yılın doruğuna tırmandı. Enflasyonun yine yükseliş patikasına girmesiyle birlikte ekonomistler yıl sonu dolar/TL iddialarını karamsar tarafta güncellemeye başladı. Son varsayım güncellemesi ise Alman Deutsche Bank'tan geldi.

5 LİRA ARTIRDI

Deutsche Bank analistleri, dolar/TL için iddialarını 2023 yılı sonu için 27'den 32'ye yükseltti. Banka, kurun 2024 sonunda ise 35 TL'ye yükselmesini bekliyor. Deutsche Bank analistleri, fiyat artışlarına ve "politika yapıcıların enflasyonu daha sürdürülebilir bir patikaya döndürmede karşılaştıkları zorluklara" işaret etti.

HSBC DE YÜKSELTTİ

İngiliz banka HSBC de dolar/TL beklentisini 2023 sonu için 27'den 29'a, 2024 için 29'dan 32'ye yükseltmişti. Dış ticaret açığındaki artışa ve enflasyondaki üst taraflı ivmelenmeye dikkat çeken HSBC ekonomistleri, cari istikrarda beklenen güzelleşmenin hudutlu olabileceğine vurgu yapmıştı. Ayrıyeten yüksek enflasyonun gerçek faizleri düşürdüğünü belirten banka, bunun da TL üzerinde risk oluşturabileceğini belirtmişti.