KOSGEB 'yalın dönüşüm desteği'ni uygulamaya aldı

KOSGEB 'yalın dönüşüm desteği'ni uygulamaya aldı
İmalat sanaysinin yalın dönüşüm yoluyla verimlilik artışına katkı sağlamak gayesiyle, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürlüğü ile KOSGEB iş birliğinde geliştirilen Yalın Dönüşüm Takviyesi uygulamaya alındı.

ANKARA (İGFA) - Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Sürdürülebilir büyümenin anahtarı verimliliği, ülkemizin tamamına yayarak işletmelerimizin gelişimine rehberlik edeceğiz.” dedi

Tedarikçi, müşteri ve iç değişkenliği birebir anda azaltarak israfı ortadan kaldıran yalın üretim yaklaşımı, işletmelerin verimlilik odaklı gelişimlerini sağlayarak rekabet güçlerini artırmayı hedefliyor.

İLK TOPLANTILAR KONYA VE KARAMAN’DA

KOSGEB Yalın Dönüşüm Takviyesi hakkında bilgi vermek ve Model Fabrikalar’da gerçekleştirilen yalın dönüşüm uygulamalarını tanıtmak hedefiyle da 26 vilayette toplam 30 adet KOSGEB Yalın Dönüşüm Dayanağı ve Model Fabrika Uygulamaları Bilgilendirme Toplantısı birinci olarak konya ve Karaman'da düzenlendi.

Bugün Kayseri (10 Ağustos), Ankara (14 Ağustos) ve İstanbul (17 Ağustos) vilayetlerinde gerçekleştirilecek toplantıların takvimleri belirlendikçe duyurusu yapılacak.

İmalat işletmeleri başta olmak üzere herkesin iştirakine açık olan bilgilendirme toplantıları, açılış konuşmaları ile başlayacak ve Model Fabrikalardaki yalın dönüşüm uygulamaları hakkında yapılacak bilgilendirme ile devam edecek.

Toplantıların ikinci kısmında KOSGEB uzmanları tarafından Yalın Dönüşüm Takviyesi ve KOBİ Bilgi Sistemi sunumu gerçekleştirilerek dayanak programı hakkındaki sorular cevaplandırılacak.

KOBİ’LERE TAKVİYE VERİLECEK

KOSGEB İşletme Geliştirme Dayanak Programı kapsamında tanımlanmış olan Yalın Dönüşüm Takviyesi ile Yalın Dönüşüm Danışmanlarından yahut Model Fabrikalardan hizmet alan KOBİ’lere takviye verilecek.

İKİ AŞAMALI

İki etaplı olarak uygulanan KOSGEB Yalın Dönüşüm Dayanağı kapsamında “Yalın Olgunluk Kıymetlendirme Tahlili Hizmeti”, Model Fabrika yahut Yalın Dönüşüm Danışmanı tarafından verilirken “Model Fabrika Eğitim-Danışmanlık Hizmeti” ve “Model Fabrika Öğren-Dönüş Programı Hizmeti” Model Fabrikalar tarafından sağlanacak.

GERİ ÖDEMESİZ

Geri ödemesiz bir dayanak olan KOSGEB Yalın Dönüşüm Desteği’nde hizmet tipleri bazında takviye oranı ve dayanak üst limitleri aşağıdaki formda uygulanacak:

Yalın Olgunluk Kıymetlendirme Tahlili Hizmeti için dayanak oranı yüzde 100 ve takviye üst limiti 10 bin TL.

Model Fabrika Eğitim-Danışmanlık Hizmeti için takviye oranı yüzde 80 ve dayanak üst limiti 70 bin TL.

Model Fabrika Öğren-Dönüş Programı Hizmeti için takviye oranı yüzde 80 ve takviye üst limiti 150 bin TL.

Destek Programı müddetince takviyenin toplam üst limiti ise 200 bin TL olarak belirlendi.