Kriz eczacılık bölümünde de büyüyor

Kriz eczacılık bölümünde de büyüyor
Bursa Eczacılar Odası Lideri Okan Şahin, ilaç fiyatlarındaki Euro kurunun artırılmasından sonra eczanelerdeki ilaç stoklarının son durumu ve bu artırımların eczacılık dalını nasıl etkilediğine ait değerlendirmelerde bulundu.

İlminur ATÇI - Herkes Duysun / BURSA (İGFA) - Sektörde en son artırımın geçen yıl Aralık ayında yapıldığını belirten Bursa Eczacılar Odası Lideri Okan Şahin, “O tarihte yapılan artırım ile ilaçtaki Euro kuru 10,75 TL’ye çıkarılmıştı. Temmuz 2023'te ilaçtaki Euro kuru yüzde 30,5 arttırılarak 14,04 TL'ye çıkarıldı. Şimdiki Euro kuruna baktığımız vakit ilaçtaki Euro kurunun 2 katından fazla gözüküyor” dedi.

İlaçtaki yokluk oranının artırımdan evvel yüzde 25 düzeylerine çıktığını söz eden Şahin, "Zam sonrası yokluk oranları anca yüzde 15’ler düzeyine kadar gerileyebildi. Kesimin kabul ettiği yokluk oranı ise yüzde 5’ler düzeyinde, yani bunun üzerindeki yokluklar vatandaşlar tarafından daha hissedilir oluyor. Yokluk oranına baktığımızda da ilaç firmalarının bu artırımı kâfi bulmadığını ve birçok ilacı hala daha getirmediğini görüyoruz. Maalesef vatandaşlarımız birçok ilaca hala daha ulaşamıyor. Hatta bilhassa yabancı ilaç firmaları yurtdışında ruhsatı olan yeni kuşak birçok ilacına da ülkemizden ruhsat başvurusu dahi yapmıyor ve bu durum yokluk oranlarına da yansımıyor. Daha da dertli bir husus da İlaç firmalarının Kamuya yapmayı taahhüt ettiği iskontolarını artık giderek kaldırmaları konusu. İlaç firmaları bu iskontoları vermemeye başlayınca maalesef vatandaşlarımız için ilaç alırken ödemek zorunda kalacakları bir kalem daha ortaya çıkıyor ve vatandaşın cebinden daha fazla ödemeler çıkmaya başlıyor. Bu bahsin da hemen yetkililerce çözümlenmesini bekliyoruz" diye konuştu.

“ECZACILIK HİZMETİ VERMEK BİZLER AÇISINDAN ÇOK SIKINTI OLACAK”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamaya nazaran ilaç fiyatlarına yılda iki kere artırım yapılacağını belirten Şahin, “Sonraki artırımın aralık ayında olacağı beklentisi var. Lakin bu artırıma karşın bu yokluk oranlarının yaşandığı bu ortamda hakikaten eczacılık hizmeti vermek bizler açısından çok güç olacak üzere gözüküyor. Dal ilaç yokluk oranlarının her ay giderek artacağını düşünüyor. Eczaneler açısından bir de şöyle düşünceli bir durum var; İlaca artırım geldikçe ilaç fiyat kararnamesindeki baremler güncellenmediği için eczacının karı düşüyor. Giderek düşen kârlar ve süratle yükselen sarfiyatlar sebebiyle eczanelerimizin büyük bir çoğunluğu ekonomik kasvetler yaşamaya başladı. Artan ilaç fiyatları sebebiyle eczacıların depolara ödeyeceği fiyatlar artıyor ve bu da ekstra bir sermaye gereksinimi oluşturuyor. Bu sermaye muhtaçlığını da birçok meslektaşım bankalardan krediler alarak sağlamaya çalışıyor lakin son periyotta krediler ile ilgili önemli külfetler var ve meslektaşlarımın büyük bir kısmı kredi de bulamıyor. Eczanelerimizdeki ekonomik kriz giderek büyüyor. Yakın vakitte müspet iyileştirmeler yapılmaz ise birçok eczanemizin maalesef kapanması durumu oluşacak gözüküyor.” dedi.