Kuveyt Türk'ün dış ticaret süreç hacmi 10 milyar doları aştı

Kuveyt Türk'ün dış ticaret süreç hacmi 10 milyar doları aştı
Türkiye’nin öncü iştirak finans kuruluşu Kuveyt Türk, 2023 yılının birinci yarısına ait finansal sonuçlarını açıkladı.

İSTANBUL (İGFA) - Kuveyt Türk, 2023 yılının birinci yarısına dair finansal sonuçlarını kamuoyuna açıkladı.

Kuveyt Türk’ün toplanan fon büyüklüğü yılbaşından bu yana yüzde 32 artışla 397 milyar TL olurken, kullandırılan fon büyüklüğü de yüzde 45 artış göstererek 287 milyar TL’ye yükseldi.

Kuveyt Türk’ün dış ticaret finansmanı yüzde 50 artışla 44 milyar TL’yi aşarken, birinci altı aydaki dış ticaret süreç hacmi 10 milyar USD’yi geçti. Kuveyt Türk, yılın birinci yarısındaki net kârını ise geçen yılın tıpkı periyoduna kıyasla yüzde 73 artırarak 10 milyar TL’ye çıkardı.

Öz varlıklarını 35 milyar TL’ye, faal büyüklüğünü ise 557 milyar TL’ye ulaştıran Kuveyt Türk, faal büyüklük açısından bankacılık kesiminde 10. sıradaki yerini korurken, iştirak finans kuruluşları ortasında birinci sıradaki yerini sağlamlaştırdı.

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, yaptığı değerlendirmede, “Katılım finans temelleri doğrultusunda geliştirdiğimiz eser ve hizmetlerimizle 34 yıldır müşterilerimize muvaffakiyetle hizmet veriyoruz. Üretime, ihracata ve yatırıma öncelik vererek gerçek ekonomiyi destekliyor, ivmesi artan formda sürdürülebilir kârlı büyümemize devam ediyoruz. En kıymetli stratejik odaklarımızdan biri olan dış ticaretin finansmanında kesim ortalamasının üzerinde performans göstererek yüzde 50 oranında bir büyüme sergiledik. Birinci altı ayda 10 milyar USD dış ticaret süreç hacmine ulaşmamızı değerli buluyoruz" dedi.