Makine ihracatı yılın birinci yarısında 14,1 milyar dolar

Makine ihracatı yılın birinci yarısında 14,1 milyar dolar
Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) tarafından paylaşılan makine imalat sanayi konsolide bilgilerine nazaran, yılın birinci yarısı sonunda Türkiye'nin özgür bölgeler dâhil toplam makine ihracatı yüzde 10 artarak 14,1 milyar dolar oldu.

İSTANBUL (İGFA) - Yurtdışından yeni sipariş almanın zorlaştığı bu devirde, tedarikçi şirketleri elemek üzere yeni filtrelerin gelişmekte olduğunu belirten Makine İhracatçıları Birliği Lideri Kutlu Karavelioğlu “Denetim düzeneği açısından kurallara uymayan şirketleri büyük cezaların beklediği bu devirde Avrupalı şirketler bedel zinciri ortaklarının gelişip yetkinleşmesini izlemek konusunda çok titiz davranacaktır. Merkez Bankası, Eximbank ve kamu bankalarının rasyonel siyasetlere dönüş unsurlarıyla zıt düşmeyecek formda, ihracat ve yatırımları daha uygun maliyetler ile finanse etmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Makine imalat sanayi konsolide datalarına nazaran, yılın birinci yarısı sonunda Türkiye'nin hür bölgeler dâhil toplam makine ihracatı 14,1 milyar dolar oldu. Dal bu yıl son haftası Kurban Bayramı tatiliyle geçen Haziran ayında eksik iş gününe karşın, ihracatını geçtiğimiz yılın birebir ayına nazaran yüzde 2,7 artırdı. KG başına ihracat ünite fiyatları 7,2 dolara kadar yükselen bölüm, 6 aylık ihracat periyodunda Almanya’nın akabinde Rusya’da da 1 milyar dolar eşiğini aştı. En büyük 10 pazarı ortasında yalnızca Fransa’da düşüş yaşayan dalda Almanya’nın hissesi yüzde 14’e, Rusya’nın hissesi yüzde 10’a yaklaştı.