Makine ihracatı yılın birinci yarısında 14,1 milyar dolara ulaştı

Makine ihracatı yılın birinci yarısında 14,1 milyar dolara ulaştı
Makine imalat sanayi konsolide datalarına nazaran, yılın birinci yarısı sonunda Türkiye'nin hür bölgeler dâhil toplam makine ihracatı 14,1 milyar dolar oldu.

İSTANBUL (İGFA) - Para siyasetlerindeki sıkılaşmanın tesiriyle global ölçekte dingin geçen yılın birinci yarısında endüstriyel talebin yavaşladığını belirten Makine İhracatçıları Birliği Lideri Kutlu Karavelioğlu, Türkiye’nin toplam makine ihracatının yüzde 60’ını gerçekleştirdiği Avrupa’da makine teçhizat yatırımlarındaki büyümenin bütün ıstıraplara karşın, sürdürülebilirlik yatırımlarına bağlı olarak bu yıl yüzde 2,5 düzeyinde gerçekleşmesini beklediklerini tabir ederek şunları söyledi:

“Küresel arz kapasitesinin altında kalan talebin sonucu olarak siparişlerin düşmesi kârların azalmasına, azalan kârlılık da yeni yatırımlar bakımından bir isteksizliğe dönüşüyor. Üretici fiyatlarının önünün alınamadığı bu periyotta işler azaldığından, firmalar da sırada bekleyen siparişler üzerine ağırlaşıyor. Düşüşün sayılara yansımayan bir diğer tarafı daha var, o da gelişmiş ülkelerde mevcut yatırım bütçelerinin Ar-Ge tarafına kayması, yeni periyotta verimlilik ve kalite artışını merkeze alan yatırımların öne çıkması. Uzun müddet devam edecek bu yatırım trendi, ihraç eserlerinin niteliğini ve teknoloji sınıfını da etkileyecektir. Yeşil dönüşüm, dijitalleşme ve otomasyona yönelik yatırımlar ise, makine ve teçhizat talebine olumlu tesir edecektir.”

Karavelioğlu, ihracatçı işletmeler için yeni iş almanın zorlaştığı bu devirde, AB’de yasama süreci devam eden Kurumsal Sürdürülebilirlik İhtimam Yükümlülüğü’nün ikinci bir filtreleme daha getireceğine işaret ederek, “Ciro olarak yasa kapsamına girdikleri takdirde, yaptırımlar ve kontrol sistemi açısından kurallara uymayan şirketleri büyük cezaların beklediği bu periyotta Avrupalı şirketler bedel zinciri ortaklarının gelişip yetkinleşmesini izlemek konusunda çok titiz davranacaktır” dedi.