Marmarabirlik: Dökme ve varil zeytinyağı ihracatına fon kesintisi satışı teşvik edecek

Marmarabirlik: Dökme ve varil zeytinyağı ihracatına fon kesintisi satışı teşvik edecek
Dökme ve varil zeytinyağı, DFİF kapsamında ihracatında kesintisi yapılacak mallar listesine eklenmesi sonrasında Marmarabirlik İdare Heyeti Lideri Hidamet Asa açıklama yaptı.

BURSA (İGFA) - Dökme ve varil zeytinyağı ihracatına fon kesintisi uygulamaya alındı.

Marmarabirlik İdare Şurası Lideri Hidamet Asa, kelam konusu kararı hem tüketicinin korunması hem de kesimin geleceği açısından hakikat olduğunu söyledi. Asa, “Ülkemizde ambalajlı zeytinyağı satışı ile az ölçüde döviz girdisi sağlanmaktadır. Bu karar kesimin ambalajlı zeytinyağı satışını teşvik edecektir” dedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Marmarabirlik İdare Heyeti Lideri Hidamet Asa, fon uygulamasını gerçek bulduğunu söyledi.

Geçen yıl İspanya ve Avrupa ülkelerinde kuraklık nedeniyle büyük bir rekolte kaybı yaşandığına dikkati çeken Asa, "Bu sene de rekolte kaybı yaşanacağına yönelik bilgiler gelmekte. Münasebetiyle dökme zeytinyağı temini açısından Türkiye büyük bir tedarikçi olarak görülüyor. Türkiye’de stoklarda bulunan zeytinyağını İspanya, İtalya üzere birçok Avrupa ülkesi varil bazında dökme olarak almaktalar. Devlet buna küçük bir tedbir maksadıyla fon uygulamasını başlattı. Bunu hakikat buluyorum. Markalı ve ambalajlı zeytinyağı ihracatının üreticiye ve ülke iktisadına katkısı dökme zeytinyağı ihracatına nazaran çok daha fazladır” diye konuştu.

Dökme zeytinyağı litre fiyatının 80-90 liradan 160-170 lira düzeyine çıktığını hatırlatan Lider Asa, "Yıllardır Türkiye’de zeytinyağı tüketiminin artırılması için büyük uğraş verildi. Bugün kişi başına 3 litreye yakın bir tüketim varken, oluşan bu fiyatlarla tüketimin azalacağının da hesabını yapmak gerekir. Bu devirde zeytinyağı fiyatının üst istikametli hareketi üreticiye değil, aracıya kar sağlayacaktır" dedi.

Bu ortada Türkiye’nin Kasım 2022’den bu yana 135 bin ton zeytinyağı ihracatı gerçekleştirdiği belirten Asa, bunun yaklaşık 22 bin tonu ambalajlı, kalan 113 bin tonu ise dökme olarak satıldığını kaydetti. "Eğer tüketiciyi ve bölümün geleceğini düşünüyorsak, zeytinyağı üretimi ve tüketimini artırmak istiyorsak, dökme zeytinyağı ihracatından çok, ambalajlı zeytinyağı ihracatını teşvik etmeliyiz" diyen Asa, "Markalı ve ambalajlı zeytinyağı ihracatı, Türk Malı Zeytinyağı eserlerinin dünya çapında bilinirliğini artırmasına ve ülkemizin tanıtılmasına da büyük katkı sağlayacaktır. Ayrıyeten ambalajlı zeytinyağı üretimi ve ihracatı, şişesinden, tenekesine, kapağından, etiketine kadar farklı kesimlerin de kazanmasına, büyümesine öncülük edecektir” dedi.

ÜRETİCİNİN KAZANACAĞI YIL OLMALI

Bugün dökme zeytinyağı fiyatlarının 160-170 TL’leri bulduğunu belirten Asa, “ Şu devirde aracı kazanıyor. Hasat periyodu geldiğinde aracıların üreticiden birebir fiyatlarla almasını dilek ediyoruz. Hasat periyoduna az kaldı, daima birlikte göreceğiz. Birtakım çevrelerce zeytin ve zeytinyağı rekoltesinin çok yüksek olacağı tarafında açıklamalar yapıldığını görüyoruz. Bu açıklamalara katılmıyoruz. Hem sofralık zeytinde hem de zeytinyağında rekolte kaybı yaşanacağını öngörüyoruz. Marmarabirlik olarak ortaklarımızı koruyup kollayan bir anlayışla hareket ediyoruz. Bu yıl zeytin üreticisi ortaklarımızın kazanacağı bir yıl olacak” diyerek kelamlarını tamamladı.

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

Hatırlanacağı üzere, Resmi Gazete’nin yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı’na nazaran Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu (DFİF) hakkında kararda değişikliğe gidilmişti. Buna nazaran dökme ve varil zeytinyağı, DFİF kapsamında ihracatında kesintisi yapılacak mallar listesine eklenirken, yayınlandığı tarih itibariyle yürürlüğe giren kararla dökme ve varil zeytinyağı ihracatında kilogram başına 20 cent DFİF kesintisi yapılması kararlaştırılmıştı.