'Merkez' yıl sonu enflasyon kestirimini açıkladı

'Merkez' yıl sonu enflasyon kestirimini açıkladı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Lideri Hafize Gaye Erkan, yılın üçüncü enflasyon raporuna ait yaptığı sunumda Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon iddiası yüzde 58 olarak açıkladı.

ANKARA (İGFA) - Yılın üçüncü Enflasyon Raporu’nu açıklayan Merkez Bankası Lideri Hafize Gaye Erkan, enflasyonun kısa vadede süreksiz yükseliş göstereceğini, 2024'te düşüşü sağlayacak tabanı oluşturduklarını söyledi.

https://twitter.com/Merkez_Bankasi/status/1684466190742179840

Merkez Bankası’nda temel emelin fiyat istikrarı olduğunu belirten Hafize Gaye Erkan, "Enflasyon görünümünde besbelli bir güzelleşme sağlanana kadar, mali sıkılaştırmayı kademeli olarak güçlendireceğiz. Fiyat istikrarı temel hedefi doğrultusunda tüm araçlarımızı kararlılıkla kullanmaya devam edeceğiz. Nakdî sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları aldık ve almaya devam edeceğiz" dedi.

Öngörülen dezenflasyon ve istikrar periyotları öncesinde bir geçiş sürecinde olduklarını belirten Erkan, "Geçiş sürecinde, piyasalar kendi içsel dinamiklerinde dengelenmektedir. Kur ve mali önlemler nedeniyle enflasyon kısa vadede süreksiz bir yükseliş gösterecektir. 2024 yılında dezenflasyonun sürdürülebilir halde başlamasını sağlayacak tabanı dikkatle oluşturuyoruz. Dezenflasyon süreci periyoduna girildiğinde, nispî fiyatlarda süreksiz düzeltmeler yerini kur istikrarı, güzelleşen cari istikrar, mali disiplin, sermaye akımlarında kalıcı güçlenme ve artan rezervlere bırakacaktır. Dezenflasyon sürecinde enflasyonun ana eğilimi ve beklentiler dengeli bir biçimde güzelleşmeye başlayacaktır" diye konuştu.

Erkan, 2025 yılı sonrasını ise istikrar devrinin başlangıcı olarak gördüklerini belirterek, bu devirde enflasyondaki gerileme hızlanırken, öngörülebilirlik artacağını ve kalıcı olarak gerileyen enflasyona, yatırımlar ve nitelikli büyüme eşlik edeceğini kaydetti.

https://twitter.com/Merkez_Bankasi/status/1684466443704729603