'Merkez'den yeni adımlar ve kararlar!

'Merkez'den yeni adımlar ve kararlar!
Merkez Bankası, kredi kartı süreçlerinde uygulanacak azami faiz oranları ile ilgili değişikliğin yanı sıra menkul değer tesisi hakkındaki bildiride değişiklik yapılmasına dair bildirilerini bugünkü Resmi Gazete'de yayımladı.

ANKARA (İGFA) - Merkez Bankası'nın, seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma adımları kapsamında yeni düzenlemeleri bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna nazaran, ihracat ve yatırım kredileri ile zelzele bölgesine yönelik krediler, Merkez Bankası'nın kredileri sonlandırıcı tüm önlemlerinin dışında tutuldu.

Kredi büyümesine nazaran menkul değer tesisi kapsamında yüzde 3 olan TL ticari krediler için aylık büyüme sonunun yüzde 2,5 olarak belirlenmesine karar verildi.

İhracat, yatırım, tarım ve esnaf kredileri, bu sonlandırmanın dışında tutuldu.

Ayrıca tekrar bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan değişiklik bildirimine nazaran de piyasa düzeneğinin fonksiyonelliğini artırmak için faiz oranına nazaran menkul değer tesisi uygulaması sadeleştirildi.

Finansal kaynakların verimli kullanımının desteklenmesi maksadıyla taşıt kredilerinde yüzde 3 olan büyüme sonunun yüzde 2 olarak belirlenmesine, gereksinim kredilerinde ise değişikliğe gidilmeyerek yüzde 3 sonunun korunmasına karar verildi.

Ayrıca, enflasyonun denetimi ve iç talebin dengelenmesi kapsamında kredi kartı nakit kullanımlarına ve kredili mevduat hesaplarına uygulanan aylık azami faiz oranı yüzde 2,89'a yükseltildi.